22. Letni Festiwal Jazzowy – Codzienne koncerty w klubach!

Zapraszamy na koncerty w ramach 22. Letniego Festiwalu Jazzowego do Piwnicy pod Baranami oraz Harris Piano Jazz Bar. Program na najbliższe dni: 22 lipca 2017 – Straszni Panowie Trzej // Tribute to Janusz Muniak 23 lipca 2017 – Jazz Band Ball Orchestra // Jacek Kochan musiConspiracy 24 lipca 2017 – Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet 25 lipca 2017 – Tribute to Henryk Majewski STRASZNI PANOWIE TRZEJ

Formacja założona w 2004 r. przez Janusza Szroma, czołowego polskiego wokalistę jazzowego, którą współtworzą znakomici muzycy Andrzej Jagodziński (fortepian) i Andrzej Łukasik (kontrabas).

Repertuar zespołu zbudowany jest wyłącznie z piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. Herbatka, Zmierzch, Piosenka jest dobra na wszystko, Jesienna dziewczyna, Wesoły Deszczyk, No i jak tu nie jechać, Już czas na sen oraz utworów mniej znanych, nie pochodzących z Kabaretu Starszych Panów: Po kompocie, Pejzaż bez ciebie, Taka Gmina, czy We dwoje (utwór, którego pierwszego nagrania dla Archiwum Polskiego Radia PR3 w roku 1995 dokonali Janusz Szrom i Inga Lewandowska).

Aranżacje utworów obejmują skład instrumentalny zespołu plus siedemnastoosobową orkiestrę smyczkową. Autorami aranżacji piosenek na trio jazzowe są Janusz Szrom i Henryk Miśkiewicz, zaś autorem aranżacji piosenek na skład orkiestry smyczkowej – Andrzej Jagodziński.

Album „Straszni Panowie Trzej” jest pierwszym jazzowym opracowaniem piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

W roku 2009 uzyskał status złotej płyty. To, co najbardziej zachwyca i łączy wszystkie te kompozycje, to niebanalna harmonia, elastyczność języka, wyrafinowane rymy i doskonała rytmika tekstu przeznaczonego do śpiewania. Niewątpliwym atutem płyty jest także duet wykonywany przez gwiazdę polskiej sceny jazzowej Ewę Bem i Janusza Szroma.

TRIBUTE TO JANUSZ MUNIAK  Marcin Ślusarczyk – saksofon altowy Marcin Kaletka – saksofon tenorowy Bartek Noszka – saksofon tenorowy Kuba Płużek – pianino Marian Pawlik – kontrabas Michał Heller – perkusja

Skład zespołu tworzą wybitni muzycy zarówno młodego pokolenia jak i z wieloletnim stażem, wszyscy obecni na najważniejszych scenach jazzowych w Polsce i na świecie.

Artyści zagrają w hołdzie niedawno zmarłemu saksofoniście i fleciście jazzowemu, aranżerowi oraz kompozytorowi – Januszowi Muniakowi, który był niezwykle barwną i wybitną postacią polskiego jazzu, a także założycielem słynnego krakowskiego Jazz Clubu „U Muniaka” 

JAZZ BAND BALL ORCHESTRA

Muzyka Jazz Band Ball Orchestra to jedyna w swoim rodzaju rozpoznawalna od pierwszych taktów mieszanka swingu i bluesa […] JBBO to nie hałaśliwy dixielandowy band, ale elegancka orkiestra wybornie grająca zrelaksowany muzykalny repertuar spod znaku Kansas City, a element ludyczny ich występów został zachowany i nadal jest to “balowa orkiestra jazzowa” w sposób doskonały przekazująca swing i entuzjazm licznie pojawiającej się na ich koncertach publiczności.

Igor Rakowski-Kłos, Gazeta Wyborcza

Rok 2017 jest czasem obchodów 55-lecia istnienia zespołu!! Serdecznie zapraszamy! JACEK KOCHAN – MusiConspiracy Zapraszamy na koncert akustycznego kwartetu free-jazzowego: Jacek Kochan – drums Szymon Mika – guitar Michał Kapczuk – bass Zbigniew Chojnacki – accordion JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI QUARTET Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon, Wojciech Niedziela – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja.

Kwartet polskiego saksofonisty, kompozytora, aranżera, publicysty i autora programów radiowych oraz telewizyjnych wystąpi w ramach 22. Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami. 

Jan Ptaszyn Wróblewski, muzyk z wieloletnim doświadczeniem scenicznym, swoją karierę rozpoczął już w czasach studenckich prowadząc zespoły taneczne. Debiutował z legendarnym Sekstetem Komedy, w którego składzie był do końca istnienia zespołu. Obecny na najważniejszych konkursach i festiwalach jazzowych w Polsce i na świecie, współpracujący z uznanymi polskimi i zagranicznymi muzykami m.in.: Krzysztofem Komedą, Piotrem Baronem, Georgem Weinem, Sarą Vaughan, Wojciechem Karolakiem, Jerzym Milianem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Henrykiem Miśkiewiczem, Ewą Bem i innymi. 

Kwartet powstał w połowie lat 90-tych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności. Liderem formacji jest Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu – wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer. Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to „Real Jazz” (2005) oraz „Supercalifragilistic” (2007) – obie wydane przez BCD Records.

TRIBUTE TO HENRYK MAJEWSKI Robert Majewski – flugelhorn, trąbka Jan 'Ptaszyn’ Wróblewski – saksofon tenorowy Henryk Miśkiewicz – saksofon altowy Andrzej Jagodziński – fortepian Czesław 'Mały’ Bartkowski – perkusja Adam Cegielski – kontrabas Program „Tribute to Henryk Majewski” został stworzony przez Roberta Majewskiego i wydany 3 czerwca 2016 z okazji jubileuszu osiemdziesiątych urodzin jego ojca, trębacza jazzowego Henryka Majewskiego. Nagrany z udziałem przyjaciół i obu synów muzyka. Płyta zdobyła nagrodę Fryderyk 2016. Bilety w cenie 40 zł na koncerty w klubie Harris Piano Jazz Bar Bilety w cenie 60 zł na koncerty w klubie Piwnica pod Baranami Do nabycia przez ticketpro.pl, w punkcie InfoKraków ul. św. Jana 2, w biurze organizatorów ul. Karmelicka 52/1 oraz w klubach przed koncertami. www.cracjazz.com