Joris Teepe – In The Spirit of Rashied Ali

★★★★★★★★☆☆

1. Multi Kulti 2. Holland America 3. Rashied Ali Suite 4. Turnaround 5. Alphabet 6. Think of One 7. Bolivar Blues 8. Sidewalks in Motion

SKŁAD: John Betsch – perkusja; Freddie Bryant – gitara; Wayne Escoffery – saksofon tenorowy (3,5,7); Michael Moore – saksofon altowy (5); Joris Teepe (kontrabas)

WYDANIE: Jazz Tribes 2018 JorisTeepe.com

„In The Spirit of Rashied Ali” – płyta CD z dołączoną książeczką czy książka z płytą CD? Nowa oficyna wydawnicza Jazz Tribes debiutuje z nie lada ambitnym projektem poświęconym twórczości legendarnego perkusisty Rashieda Aliego. To ponad 60 stron tekstu autorstwa Johna Weijersa zawierającego niepublikowane wcześniej zdjęcia i wywiady z muzykami, którzy mieli okazję grać z jednym z najbardziej rozpoznawalnych drummerów amerykańskiej sceny jazzowej. 

Urodzony w 1933 roku Rashied Ali zadebiutował w latach 60., współpracując u boku takich koryfeuszy awangardy jak: Don Cherry, Paul Bley, Archie Shepp, Pharoah Sanders czy Albert Ayler. Światowy rozgłos przyniosła mu jednak płyta „Interstellar Space” nagrana w duecie z samym Johnem Coltranem. Namaszczony przez mesjasza jazzu artysta zyskał status mistrza free jazzowej techniki i po dziś dzień uważany jest za jednego z najbardziej nowatorskich perkusistów w historii jazzu.

Rashid Ali (źródło zdjęcia)

Aura, jaka roztaczała się nad geniuszem Rashida Ali – ostatniego perkusisty Coltrane’a – miała ogromny wpływ na grających z nim artystów. Wśród nich znalazł się holenderski kontrabasista Joris Teepe, który postanowił zadedykować mu całą płytę. Teepe spotkał Aliego w 2000 roku i zdarzenie to miało przemożny wpływ na jego całą karierę. Holender pozostał członkiem kwartetu perkusisty aż do jego nagłej śmierci 12 sierpnia 2009 roku, nagrywając z nim 3 albumy i towarzysząc mu w trasach koncertowych po całym świecie. Rashied Ali był niezwykle ważną postacią w mojej muzycznej karierze. Można powiedzieć, że istnieje dla mnie okres przed Rashiedem i po Rashiedzie. – twierdzi artysta

Wszystkie utwory na płycie pochodzą z okresu, kiedy Teepe i Ali grali razem. Słyszymy tam tradycję amerykańskiego jazzu i bluesa, czyli to, co w danej chwili dla tych artystów było najbardziej istotne. Okres eksperymentów definitywnie się skończył, ale o stylistycznym cofnięciu też nie może być mowy. Wielki gmach jazzowej chromatyki wznoszony i rozbudowany przez Johna Coltrane’a i Ornette’a Colemana do swojego ostatniego piętra, dalej budować się nie dało. Trzeba było wynaleźć inną drogę, stawiając odmienny ideał estetyczny. Zamiast złożonego systemu współbrzmień słyszymy więc lekceważącą chromatyczne zawiłości groteskową prostotę (Turnaround, Bolivar Blues). Zamiast skomplikowanej harmoniki alterowanej – jednolitość brzmienia i barwy (Alphabet, Holland America). Zamiast ekshibicjonizmu i wzniosłości – powściągliwy ideał bezosobowego rzemiosła (Multi Kulti). Płyta daje pełny, mieniący się jak wachlarz obraz dążeń ostatniego okresu twórczości Rashieda Aliego, czego być może najlepszym odzwierciedleniem będzie jego własna kompozycja Rashied Ali Suite.

„In The Spirit of Rashied Ali” jest niezwykle ważnym wydawnictwem z perspektywy historii muzyki, a same jego opracowanie może służyć za wzorzec do naśladowania. Obowiązkowe niegdyś „liner notes” do każdej płyty czy też popularne u nas „książeczki” odchodzą w zapomnienie. Tymczasem oficyna wydawnicza Jazz Tribes na przekór temu nie do końca logicznemu trendowi idzie w odwrotnym kierunku i serwuje odbiorcy prawdziwe kompendium wiedzy – niesłychanie istotnej, aby zrozumieć życie i twórczość Rashieda Aliego, jak i jazzu w szerszym tego słowa znaczeniu. Oby Jazzowe Plemiona pozostały wśród nas jak najdłużej.