Minim feat. Sainkho – Earth

Minim feat. Sainkho - Earth MINIM feat. SAINKHO – Earth to album kwintetu Kuby Wójcika z udziałem światowej sławy tuwińskiej artystki – Sainkho Namtchylak, oraz wybitnych muzyków jazzowych młodego pokolenia – Kamila Piotrowicza, Andrzeja Święsa i Alberta Karcha. Muzyka, będąca następstwem tak oryginalnego połączenia, staje się dźwiękową eksploracją obszarów ludzkiej podświadomości, gdzie indywidualna duchowość jednostki ściera się z kolektywnymi procesami w ich wymiarze społecznym i kulturowym.

Spotkanie dwóch muzycznych światów.

Twórczość kwintetu jest niezwykłym połączeniem awangardowego jazzu z wokalistyką zakorzenioną w folklorze tuwińskim, oryginalnym amalgamatem nowoczesności i syberyjskiej tradycji szamańskiej. Zespół proponuje słuchaczom muzyczną podróż pomiędzy kulturą i naturą, w miejsce w którym współczesność przeglądając się w swoim dziedzictwie podejmuje z nim artystyczny dialog. MINIM feat. SAINKHO – Earth jest wyrazem artystycznej refleksji nad współczesnością, wielokulturowością, dynamicznymi zmianami na świecie i ich relacją do tradycji. Jest to również propozycja muzycznego remedium na problemy i niepokoje dzisiejszego świata, szczególnie odczuwalne w okresie globalnej pandemii.

Dziewięć utworów, składających się na całość albumu, przywołuje na myśl wędrówkę wewnątrz architektury duchowej człowieka. Otwierający płytę Ritual 1 jest niczym zaproszenie do odbycia podróży w tym tajemniczym, onirycznym, często abstrakcyjnym świecie. Z każdą kolejną kompozycją słuchacz odkrywa kolejne emanacje mitycznego Drzewa Życia, które rośnie – jakby odwrócone, w głąb nas samych. Muzyczny krajobraz zmienia się coraz bardziej, aż w końcu wychodzimy na powierzchnię… Okazuje się, że jesteśmy z powrotem na Ziemi, gdyż podróż do środka była jednocześnie podróżą na zewnątrz. Odkrywamy tym samym swoją tożsamość – nierozerwalną od tej planety, ponieważ razem złączeni – wszyscy jesteśmy Ziemią.

Premierowy koncert planowany jest w słynnym klubie Porgy & Bess w Wiedniu, jednak w obecnej sytuacji epidemiologicznej, realizacja tego przedsięwzięcia jest mocno utrudniona z uwagi na międzynarodowy charakter zespołu.

Skład zespołu:
Minim feat. Sainkho - EarthSainkho Namtchylak – światowej sławy tuwińska wokalistka mieszkająca w Wiedniu. Artystka, malarka, poetka i szamanka. Mistrzyni śpiewu gardłowego i alikwotowego, dysponująca 7 oktawową skalą głosu. Nagrała ponad 50 płyt płyt z rozmaitymi artystami z całego świata, koncertując w Europie, w Azji, Ameryce Północnej i Południowej, oraz w Australii. Porusza się w różnorodnej stylistyce: od jazzu, poprzez world music, folk, awangardę, na muzyce eksperymentalnej kończąc.

Kuba Wójcik – gitarzysta i kompozytor. Twórca projektów z pogranicza jazzu i awangardy: Mad Ship, MINIM feat. SAINKHO, Kuba Wójcik’s Threak (feat. Bruun & Davidsen) i wielu innych. Jego debiutancka płyta Minim Experiment – Dark Matter, uznana została za Debiut Roku 2016 wg Polish Jazz Blog. Współpracował z takimi artystami jak Rolf Kuhn, Sainkho Namtchylak, Nils Davidsen czy Peter Bruun. Uczestnik międzynarodowego programu „You Me – Young Musicians play urope”. Koncertował na festiwalach w kraju i poza granicami, m.in. na Festiwalu Singera, Jazz Jantar, Warsaw Summer Jazz Days, Jazzbląg, Novum Jazz Festiwal; a także w Danii, Niemczech, ustrii i Holandii. bsolwent kademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i muzyka estradowa. Stypendysta w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.

Kamil Piotrowicz – pianista i kompozytor. Nominowany do nagrody „Fryderyk 2019” oraz „Fryderyk 2017” za autorskie albumy “Product Placement oraz „Popular Music” wraz z Kamil Piotrowicz Sextet. Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie kompozycji prof. Leszka Kułakowskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Laureat wielu festiwali i konkursów jazzowych, m. in. Jazz Nad Odrą (Nagroda Indywidualna za Kompozycje), Krokus Jazz Festiwal (Grand Prix), Blue Note Jazz Competition (Grand Prix), Ogólnopolski Przegląd Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (Grand Prix). Otrzymał szereg nagród kulturalnych, m in. Zachodniopomorską Nagrodę Kulturalną “Pro Arte”, “Młody Twórca Kultury” Miasta Gdańska czy nominację do “Pomorskiej Nadziei Artystycznej”.

Andrzej Święs – czołowy kontrabasista młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej – absolwent klasy kontrabasu Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu (2005) oraz Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2008). Na scenie jazzowej zadebiutował w 2004 r., występując z trio Pawła Tomaszewskiego na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” w Krakowie, gdzie zespół zdobył II nagrodę. Na stałe współpracuje z zespołem Soundcheck oraz kwartetem Grzegorza Nagórskiego. Na swojej drodze artystycznej pracował z takimi artystami jak: Lee Konitz, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Adam Pierończyk, Piotr Baron, Joachim Mencel, Ewa Bem, Leszek Żądło, Wojciech Groborz, Arek Skolik, Łukasz Żyta, Grzegorz Piotrowski, Tomasz Grzegorski, Marcin Ślusarczyk, Zbigniew Namysłowski.

Albert Karch – instrumentalista i producent. Współtworzy duet „NENNE”, jako perkusista udziela się w różnych zespołach. Bardzo lubi podróżować, a najbardziej do Japonii, w której poza współpracą z Ichiko Aobą, gra w akustycznym popowym zespole Leisure Children i jazzowym kwartecie z Yutą Omino.. Występował m.in. z Tomaszem Dąbrowskim, Aliną Mleczko, Albertem Begerem, Wojtkiem Jachną czy kwartetem Marka Malinowskiego, zespołem muzyki współczesnej Sort Hul Ensemble. Współtworzy zespół Into Interlude. Debiutancka płyta „Sundial” tria Jachna/ Tarwid/Karch otrzymała tytuł płyty roku 2014 wg polishblogspot. Wystepował na festiwalach w Polsce, Rosji, Anglii i Danii, w tym Jazz Jantar, Copenhagen Jazz Festival, JazzArt Festival. Pasjonat literatury i fortepianu, muzyki Bacha, romantycznej pieśni niemieckiej, Vinnie Colaiuty i Nat King Cole’a. Autor muzyki teatralnej do spektakli wystawianych m.in. w Teatrze Mazowieckim w Warszawie.

Minim feat. Sainkho - Earth

Informacje dodatkowe:
MINIM EXPERIMENT – międzynarodowy projekt eksplorujący rejony jazzu, muzyki improwizowanej i awangardy, założony w 2015 roku przez Kubę Wójcika. W duchu minimalistyczny i eksperymentalny, oparty na oryginalnych kompozycjach lidera. W 2016 roku kwartet wydał debiutancką płytę „DARK MATTER”, która spotkała się ze świetnym odbiorem wśród słuchaczy i krytyków, została uznana za Debiut Roku przez Polish-Jazz Blog. Zespół grał m.in. na Festiwalu Singera z legendarnym saksofonistą Rolfem Kuhnem oraz na Jazzbląg Festiwal. W 2019 roku zespół rozpoczął współpracę z Sainkho Namtchylak, zmieniając nazwę z Minim Experiment na Minim feat. Sainkho. W tym samym roku kwintet zagrał 2 trasy koncertowe grając m.in. na Novum Jazz Festival, w Klubie Żak w Gdańsku i dwukrotnie w Klubie SPATiF w Warszawie (przy wsparciu Austriackiego Forum Kultury). Ostatni utwór na płycie kończy się dźwiękami „Śpiewającego lodu” – są to nagrania znanej szwedzkiej artystki Jonny Jinton, która zarejestrowała dźwięki, jakie wydaje zamarznięta tafla jeziora w północnej Szwecji przy wielostopniowym mrozie. Ostatnie zdanie na albumie wypowiada sama planeta Ziemia. 

Za oprawę graficzną projektu odpowiedzialna jest artystka Hania Podladowska. Okładka została namalowana farbami na drewnie i zeskanowana. Czerwony pigment, użyty do produkcji farby, to ziemia wulkaniczna z Ameryki Południowej.

fot. Rita Pulavska

źródło – mat. prasowe