Nowa płyta Jacka Niedzieli-Meiry – „Burrellhouse” – na gitarze!

Nowa płyta Jacka Niedzieli-Meiry - „Burrellhouse” - na gitarze!

Wczoraj miała miejsce premiera najnowszej płyty Jacka Niedzieli-Meiry – „Burrellhouse” – któremu towarzyszą Kajetan Galas na organach oraz Łukasz Żyta / Grzegorz Pałka na perkusji. Album wydany jest przez wytwórnię SJRecords (www.sjrecords.eu). 

Jacek Niedziela-Meira to kontrabasista z ponad 40 płytami w dorobku, 5 nominacjami do Nagrody Fryderyka i 7 Jazz Topami w kategorii Kontrabasista Roku, prezentuje swoją najnowszą płytę gdzie gra na …gitarze.

Jego fascynacja tym instrumentem ciągnie się od dzieciństwa i znajduje swe pierwsze odbicie w synu Gabrielu (Niedzieli) – wybitnym jazzowym gitarzyście młodego pokolenia, laureacie Grand Prix Konkursu im. Jarosława Śmietany.

Po kilku latach zawieszenia artystycznej twórczości i skupieniu się na działalności naukowej oraz publicystycznej (książka „Jam Session”, podręcznik „Kontrabas jazzowy”, powieść „Modrzewie siwieją na rudo”) Jacek Niedziela-Meira wraca na scenę w towarzystwie muzyków, którzy znakomicie czują zaproponowany tu idiom (Kajetan Galas, Łukasz Żyta/Grzegorz Pałka). Jaki to idiom? Trio gitarowe z organami Hammonda i perkusją, a zatem wzorce Jimmiego Smitha – organisty, który na przełomie lat 50/60 zaprezentował swoje brzmienie i styl – mocny lecz komunikatywny, bopowy, a jednocześnie taneczny, elektryczny, ale nie rockowy, bluesowy, lecz nie tradycyjny.

Pierwszymi płytami wybieranymi przez J. Niedzielę-Meira w młodości z kolekcji ojca (pianisty) były właśnie longplaye Jimmiego Smitha oraz polski zespół jazzowy Mainstream Ptaszyna Wróblewskiego, z będącymi w szczytowych dyspozycjach: Wojciechem Karolakiem (org), Markiem Blizińskim (git) i Czesławem Bartkowskim (dr).

Niniejsza płyta, jej charakter i utwory – np tytułowy Burrellhouse czy Detroit Booga-Loop (oba autorstwa lidera) nawiązują do bogatej w wydarzenia i wybitne postacie szkoły Detroit. Obiektem szczególnego uhonorowania jest tu osoba Kenny’ego Burrella – wieloletniego gitarzysty w trio Jimmiego Smitha, ciągle jeszcze żyjącego muzyka (ur. 1931) – który współpracował i nagrywał także z Johnem Coltrane’m, Dizzy Gillespie, Benny Goodmanem, Bille Holliday i całą śmietanką jazzową- samemu, stanowiąc jej wartościowy element.