Maciek Pysz – Insight

★★★★★★★★☆☆

1. Those Days 2. Blue Water 3. Amici 4. Lost In London 5. Insights 6. Moody Leaf 7. Maroon 8. Steps Of Time 9. Under the Sky

SKŁAD: Maciek Pysz (gitara akustyczna, klasyczna), Asaf Sirkis (perkusja i instrumenty perkusyjne), Yuri Goloubev (kontrabas)

PRODUKCJA: Maciek Pysz

WYDANIE: 2013 – 33 Jazz Records

www.maciekpysz.com

Znamienny jest fakt, że artysta obdarzony rzetelną kulturą muzyczną, muzyczną inteligencją oraz talentem kompozytorskim jest u siebie w kraju twórcą niemal anonimowym. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być wyjazd tego artysty w 2003 roku do Londynu. Tamtejsza, jakże wymagająca scena jazzowa stała się idealnym miejscem do szlifowania jazzowego kunsztu. Gitarzysta ten szybko znalazł uznanie wśród tamtejszej publiczności, m.in. podczas koncertów w tak renomowanych klubach jazzowych, jak: Ronnie Scotts czy Pizza Express Jazz Club. W 2006 roku nagrał on swój pierwszy solowy album „Beyond Yourself”. Omawiana tutaj płyta „Insight” jest z kolei debiutem jego tria, w skład którego wchodzą tak renomowani muzycy, jak izraelski perkusista Asaf Sirkis i klasycznie wykształcony kontrabasista, Rosjanin Yuri Goloubev.

„Insight” to twór natchniony i wyjątkowo spójny w przebiegu muzycznej akcji. Materiał zarejestrowany został w renomowanym studiu nagraniowym Artesuono Studio we włoskim mieście Udine przez wybitnego inżyniera dźwięku Stefano Ameriego, na co dzień związanego ze słynną wytwórnią ECM. Jakość brzmienia tej płyty ma niebagatelny wpływ na jej percepcję. Za każdym razem słucha się jej z autentyczną przyjemnością i szczerze powiedziawszy już dawno nie wsłuchiwałem się w jeden album tak długo jak ten tutaj omawiany. Dlaczego?

Maciek Pysz (fot. Tim Dickeson)

Od samych początków kariery inspiracją dla Maćka Pysza byli tacy gitarzyści, jak: Al Di Meola, John McLaughlin czy też Pat Metheny. To właśnie estetyka gry tego pierwszego ma największy wpływ na twórczość polskiego gitarzysty, co oczywiście może być tylko jego zaletą. Poszczególne kompozycje na płycie mają charakter wielce ilustracyjny. Słuchając jej, niejednokrotnie można odnieść wrażenie, że gra Maćka podobna jest do najwytworniejszej fotografii olejnego obrazu, odwzorowującej wszystkie szczegóły, cienie i światła, nadaje jej ożywcze ciepło, wzrusza potęgą kolorytu, wywołując w słuchaczu poczucie prawdy i piękna. I tak utwór Maroon zainspirowany został obrazem Marka Rotho zatytułowanym „Red on Maroon”. Inspiracją dla kompozytora jest również natura. Takie konotacje ma utwór Blue Water oraz Moody Leaf, gdzie piękną grą arco na kontrabasie popisuje się Yuri Goloubev. Najbardziej przebojową jest jednak kompozycja Lost In London, którą Maciek napisał z myślą o Stingu na wokalu. Wsłuchując się w ten utwór, naprawdę nie trudno wyobrazić sobie, że to właśnie głos brytyjskiego muzyka pasowałby tu doskonale. Latynoamerykańskim charakterem odznacza się utwór Steps of Time, gdzie nie trudno doszukać się w grze Maćka wpływów nieodżałowanego wirtuoza gitary flamenco, Paco De Lucii. Orientalny koloryt ma kompozycja Under The Sky z piękną solową partią Sarkisa na afrykańskim instrumencie perkusyjnym zwanym udu. 

Elegancja w grze, wstrzemięźliwa, lecz zarazem malownicza instrumentacja to kolejne atuty tej jakże pięknej i harmonijnej płyty, która wznosi słuchacza w sferę marzeń i poezji. „Insight” z pewnością zasługuje u nas w kraju na szerszą uwagę i uznanie. Talent polskiego gitarzysty nie podlega tu dyskusji i to zarówno jako egzekutora, jak i kompozytora!