Nils Landgren & Jan Lundgren – Kristallen

Muzyczny dialog w najczystszej formie. Odwieczna jazzowa zasada „call and response” w uosobieniu dwóch wybitnych szwedzkich artystów: Jana Lundgrena (fortepian) i Nilsa Landgrena (puzon, wokal). Na „Kristallen” usłyszymy zarówno skandynawską duchowość, głębokie pokłady romantycznej emocjonalności, impresjonistyczną paletę dźwiękowych barw jak i afirmację amerykańskiej jazzowej tradycji. 

W repertuarze duetu znajdziemy zarówno ich autorskie kompozycje jak Olu Landgrena, który znalazł się na jego albumie „Gotland” (1996) nagranym wraz z Tomaszem Stańką, jazzowe standardy jak rewelacyjnie wykonany The Wedding Abdullaha Ibrahima oraz hymny popkultury jak beatlesowski Norwegian Wood. Szwedzi nie byliby jednak sobą, gdyby nie odnieśli się również do własnej tradycji, z której zaczerpnięte są utwory Blyssan Lull i Hornlatar

Muzyka zastępuje tu megalomańskie wyrażanie siebie. Zarówno głos jak i brzmienie puzonu Nilsa Landgrena jest niczym plaster miodu rozpostarty na najpiękniejszych harmoniach tworzonych przez Jana Lundgrena. Wydźwięk całości jest stonowany, pastelowy i unikający wszelkiego dysonansu. Forma jest klarowna, a narracja przejrzysta i logiczna przy czym nigdy nie jest to bezkształtny zbiór stylistycznych sugestii. „Kristallen” ma szansę znaleźć uznanie zarówno w oczach konesera sztuki pięknej, jak i przypadkowego słuchacza pragnącego wytchnienia po trudach codzienności.

(Visited 4 times, 1 visits today)