Z miłości do Czarnego Lądu

Ktokolwiek czuje drżenie serca na dźwięk bębnów, ten musiał zetknąć się z nazwą City Bum Bum. Ta, pierwsza w Polsce szkoła muzyki i tańca Afryki Zachodniej, działa prężnie w Łodzi już od ponad dekady, a jej mury opuściły już setki adeptów gry na tzw. „bębnach” i miłośników tańca afro.

Coroczne urodziny szkoły stały się na przestrzeni lat największym świętem muzyki afrykańskiej w Polsce. Noc Żywych Bębnów ogląda zapełniona do ostatniego miejsca widownia największego, łódzkiego klubu Wytwórnia. W tym roku, 13-tą już Nocy Żywych Bębnów, swoją obecnością zasili śmietanka afrykańskich muzyków i tancerzy uznanych w swoich dziedzinach na całym świecie: Sidiki Dembele, Aminata Sanou, Alseny Bangoura, Gasparde Conde oraz Adama Bilorou Dembele. Gośćmi specjalnymi będą sama Mela Koteluk oraz Viktor Toth, jeden z najbardziej cenionych europejskich saksofonistów. To nie przypadek – ci ostatni wzięli gościnny udział w nagraniach do pierwszej, długogrającej płyty CBB Ensemble – muzyków związanych nierozłącznie z City Bum Bum. 

Zarówno szkoła, jak i zespół CBB Ensemble zostały założone przez Wojtka Pęczka. Ten swoją przygodę z etnicznymi instrumentami perkusyjnymi rozpoczynał w 1998 r. w Irlandii pod okiem Brendana Perry’ego z legendarnej formacji Dead Can Dance. Sekretem długowieczności grupy jest miłość do muzyki w najczystszej postaci. W ciągu 13 lat istnienia zespół przeszedł drogę od formacji grającej czysto perkusyjną muzykę inspirowaną tradycją afrykańską do bardziej złożonej formy, w której world music łączy się z jazzem, a współczesne aranżacje zachodnioafrykańskich rytmów są tłem do widowiskowych choreografii tanecznych. Muzycy wykonują wersję tysiącletniej pieśni miłosnej „Djarabi” z królestwa Mandingue, w której dźwięki kory odnajdują harmonię z emocjonalnym śpiewem w języku Mandinka; w etiopskiej pieśni „Mela Mela” pulsujący bas i jazzowy saksofon wchodzą w natchnioną rozmowę z unikatowym hangiem, na którym dobrze potrafi grać stosunkowo niewielu muzyków na świecie. 

Poza udziałem wybitnych artystów, produkcją i masteringiem płyty zajęli się dwaj guru polskiej sceny. Za miks odpowiedzialny był Marek Dziedzic (Mela Koteluk, Ballady i Romanse, Sorry Boys, Kasia Kowalska czy Skalpel) a za mastering – Adam Toczko (Maanam, Edyta Bartosiewicz, Kasia Nosowska, O.N.A, Kult, Acid Drinkers, Kobong i Vader).

To wszystko sprawia, że pierwsza płyta zespołu CBB Ensemble zapowiada się naprawdę ekscytująco, sam zespół zaś jest ewenementem krajowej sceny muzycznej – ponad 10 lat od założenia zespołu jest wciąż świeżym i ekscytującym debiutantem! Premiera płyty „Doni Doni” już 25 czerwca podczas Nocy Żywych Bębnów. Jej powstanie można wciąż wesprzeć w zamian za fantastyczne i unikalne nagrody na Polak Potrafi!

Autorka tekstu: Lena Walków