Joachim Mencel – Brooklyn Eye

Płyta „Brooklyn Eye” jest realizacją marzenia, aby nagrać płytę inspirowaną Ameryką i aby zrobić to w Nowym Jorku, wspólnie z muzykami amerykańskimi. – jej autor Joachim Mencel. Wsłuchując się w nagranie, łatwo dojść do wniosku, że pianista spełnił swe marzenie z nawiązką, bo obok inspiracji Ameryką przemycił na nagranie treści śmiało nawiązujące do muzyki ilustracyjnej, która mogłaby być podstawą filmu i to niekoniecznie o Nowym Jorku. Jak to się mogło w ogóle stać?

Joachim Mencel jest nie tylko doskonałym pianistą, ale wielkim propagatorem liry korbowej, instrumentu wielce popularnego, ale w okresie średniowiecza i renesansu. Obecnie możemy usłyszeć go w muzyce dawnej i folkowej, ale w jazzie to wciąż precedens. Pianista z powodzeniem zastosował lirę na swoim poprzednim wydawnictwie „Artisena” (For Tune 2018) i tym razem postanowił zaprezentować ją swoim amerykańskim kolegom, których notabene śmiało określić można mianem dream teamu. Instrument ten, poza swoimi walorami brzmieniowymi, daje artyście możliwość modulowania dźwięku w trakcie jego trwania oraz do grania w stroju nietemperowanym. Efekty tego miszmaszu okazują się zdumiewające. Partie liry, wspierane przez solidny kontrapunkt kontrabasu brzmią niezwykle przekonywująco, idealnie zlewają się z narracją poszczególnych kompozycji i dodają im niepowtarzalnej aury, daleko wykraczającej poza tradycyjne brzmienie kwartetu jazzowego. Muzyka niesie się naturalnie i co najważniejsze – porywa ze sobą słuchacza. 

Wszystkie dziesięć utworów na „Brooklyn Eye” jest autorstwa Joachima Mencela. O ich sile świadczy jednak nie tylko wyszukane brzmienie i doskonały skład, ale również zapadająca w pamięci melodyka. Takie tematy jak: Two Pieces with Beatrice, Psalm 88 czy The Last of the Mohicans są tego znakomitym przykładem. Mencel potrafi zaskoczyć też samą formą utworu. W Arrowsic główny motyw pojawia się dopiero w środku ponad sześciominutowego utworu, wznosząc weń zupełnie nową jakość i ukryte do tej pory pokłady energii.

„Brooklyn Eye” to wydawnictwo mogące być dla wielu sporym zaskoczeniem i to w jak najbardziej pozytywnym aspekcie. To ponad godzina muzyki zachowującej idealny balans pomiędzy jazzową tradycją, fantastycznym wykonawstwem, brzmieniowymi niuansami i niezwykłym zmysłem kompozytorskim Joachima Mencela. Godne polecenia.

Joachim Mencel - Brooklyn Eye
1. I’m Yo Man 2. The Things 3. Two Pieces with Beatrice 4. Full Immersion 5. Photosynthesis 6. Arrowsic 7. Come Holy Spirit 8. Psalm 88 9. The Last of the Mohicans 10. Pelican SKŁAD: Joachim Mencel - fortepian, lira korbowa; Steve Cardenas - gitara; Scott Colley - kontrabas; Rudy Royston - perkusja WYDANIE - Origin Records, 18 wrzesień 2020
Koncept9.5
Wykonanie9
Produkcja8.3
8.9OCENA
Ocena czytelników: (1 Głosuj)
9.2