Kosta Jevtić – Reflections on a Journey

Tego nagrania słucha się doskonale. Przyswaja się jak poranna, świeżo zmielona  kawa. Rozjaśnia nasze myśli i pozytywnie nastraja na resztę dnia. Serbski pianista Kosta Jevtić  przedstawia nam swój muzyczny świat balansujący na pograniczu szeroko pojętej muzyki klasycznej i jazzu. „Reflections on a Journey” to nagranie solowe, krystalicznie czyste w swych intencjach i tak naturalne jakby artysta nosił te dźwięki od urodzenia, aby dopiero teraz przerzucić je na klawiaturę fortepianu. Panuje dość sentymentalna, melancholiczna atmosfera, przez którą co jakiś czas przebijają się zgoła optymistyczne, kantylenowe melodie rozjaśniające percepcję całej płyty.

Kosta Jevitić jest kompozytorem wszystkich utworów i zapewne ich najlepszym wykonawcą. Słychać to przy każdej starannie skrojonej frazie, której dynamika kojarzy się z łagodnie falująca falą w porannym blasku słońca. Przy tej muzyce można pofantazjować, rozmarzyć się, odnaleźć w sobie jakieś dawno zapomniane pokłady romantyzmu i zwyczajnie się zrelaksować. „Reflections on a Journey” to jeszcze jedno nagranie z przepastnej kopalni tak zwanego show businessu – chociaż w tym przypadku nie jest to najlepsze określenie – gdzie coraz trudniej znaleźć muzyczne brylanty. Oto jeden z nich.

Kosta Jevtić - Reflections on a Journey
1. Chiostro del Paradiso 2. Sweet Sun of southern Lands 3.Capri 4.Yr 5.Sappho`s Dream 6.Tseria 7.La Sirena 8.Procida 9.Ischia 10.The Lighthouse SKŁAD: Kosta Jevtić - fortepian WYDANIE: Mistyland, 15 kwiecień 2020
Koncept7.5
Wykonanie8.5
Produkcja8
8OCENA
Ocena czytelników: (12 Votes)
9.6