La Storia del Flauto – Welcome to our world

Rosnące zainteresowanie muzyką kameralną w Polsce owocuje powstawaniem wielu nowych grup muzycznych. Wiele z nich już na samym początku wchodzi na scenę w sposób niezwykle profesjonalny. Świetnym przykładem tej tendencji jest kwartet fletowy La Storia del Flauto (Natalia Magdziarz, Gabriela Ziniewicz, Joanna Dec oraz Karina Kusior). Panie związane z Uniwersytetem Muzycznym im. Fr. Chopina w Warszawie są absolwentkami i studentkami klasy fletu dr hab. Agaty Igras, członkini „Gruppo di Tempera”, o którym miałem przyjemność pisać w jednym z wcześniejszych artykułów.

Spójność brzmienia kwartetu fletowego ukazuje jak istotnym elementem dla zespołu jest jednolita barwa dźwięku. Nie przeszkadza to jednak w ukazywaniu niuansów wykonawczych każdej z członkini zespołu. La Storia del Flauto urzeka mnie projekcją dźwięku, stopliwością brzmienia, a w szczególności onirycznym legato, w które można zatopić się podczas słuchania klipu promującego z fragmentem pierwszej części Jour D’ete a la Montagne Eugène Bozzy.

Kontrowersyjna koncepcja prowadzenia frazy z oszczędnym wibrato jest wyborem niezwykle trafnym. W tym wypadku, jako element wykonawczy, operowanie dźwiękiem niemalże bez wibracji kreuje atmosferę tęsknoty, tajemniczości czy pożądania. Poza tym, konsekwentne prowadzenie frazy i znajomość roli każdego z głosów powoduje że wykonanie staje się wręcz hipnotyzujące. 

Szczególnie rezonuje to z materiałem wideo realizowanym przez Jakuba Kusiora. Członkinie zespołu w baśniowym anturażu odnajdują się fantastycznie. Wideo wzbudza ciekawość i kreuje atmosferę w świecie pełnym barw, emocji i finezji, w którym flecistki snują swoje opowieści, jak piszą na swoim kanale YouTube. Cały koncept ma wyraz sensualny, wyrażony w dźwięku, obrazie z niezwykłą grą świateł czy nawet w reminiscencjach zapachu ogrodów, w których realizowany jest materiał.

Warto nadmienić że za realizację dźwięku odpowiada Aleksandra Koniuch, natomiast za mix Marta Bator. Udało się im wydobyć z homogenicznego zespołu kameralnego najlepsze elementy gry fletowej, co pokazuje umiejętności w dobrym rozpoznaniu natury instrumentu. Nagranie charakteryzuje się otulającą barwą, nawet w wysokim rejestrze instrumentów, co idealnie koresponduje z nagranym utworem.

Pomimo krótkiego funkcjonowania zespołu, pojawia się on regularnie. Jest to szczególny kwartet fletowy, który poza szerokim repertuarem, wysokim poziomem wykonawczym, umiejętnościami organizacyjnymi, wykazuje się pomysłowością. La Storia del Flauto weszła na rynek muzyczny z pewną zdefiniowaną jakością i kierunkiem. Współpracując z innymi instytucjami artystycznymi, nie zawsze zresztą związanymi z muzyką, jak również dobrze prowadząc media społecznościowe, które dla wielu ludzi są głównym źródłem informacji kulturalnej, pokazują spójność swojej kreacji artystycznej. La Storia del Flauto to jedna z tych formacji, którą w swej działalności cechuje wiarygodność. Właśnie dzięki temu słucha się ich z niezwykłą przyjemnością i chce śledzić ich artystyczne poczynania.

!. KOMPOZYTOR: Eugène Bozza, 2. UTWÓR: Jour D'ete a la Montagne, 3. WYKONAWCA: La Storia del Flauto, 4. KLIP PROMUJĄCY: Welcome to our world, 4. REALIZACJA DŹWIĘKU: Aleksandra Koniuch, 5. MIX: Marta Bator, 6. WIDEO: Jakub Kusior
KONCEPT
9.2
WYKONANIE
9.2
PRODUKCJA
9.2
OCENA CZYTELNIKÓW11 Votes
8.6
9.2