Nusha – Smak słowiańskiego folku

W czasach sporego zainteresowania muzyką folk i szeroko pojętym gatunkiem world music można dostrzec nowe trendy, za którymi podążają zarówno twórcy muzyki rozrywkowej, jak i klasycznej. Bułgarska grupa Nusha, która w tym roku wydała płytę pod nazwą „Da znaesh, maycho” (2020), pokazuje muzyczną fuzję między słowiańskim folklorem, a neoklasycznym podejściem do jego opracowania.

Płyta zawiera osiemnaście utworów nagranych podczas tournée w Chorwacji, w 2019 roku. Są to zarówno oryginalne pieśni zaaranżowane przez Nikolaya Peeva, kompozytora i gitarzystę współpracującego wyłącznie z Nusha, jak i jego oryginalne kompozycje stylizowane na muzykę ludową. Źródłem do powstania płyty były poszukiwania liderki i dyrygentki grupy, Neli Andreevy, która w Bibliotece Narodowej Bułgarii odnalazła oryginalne, lecz zapomniane już melodie ludowe. Treść literacka jest typowa jak na ten gatunek. Pieśni opowiadające o pracy, miłości i mówiące o codzienności życia w poszczególnych regionach, z których pochodzą. Przykuwające uwagę jest samo opracowanie, bowiem w wielu aranżach słychać neoklasyczne wpływy kultury europejskiej mieszające się z charakterystycznym dla muzyki orientu zaśpiewem. Bogactwo skomplikowanych rytmów jest niezwykle hipnotyzujące, a w połączeniu z harmonią intryguje. Momentami słychać jasne nawiązania do pierwotnych założeń muzyki ambient. Na płycie znajdują się pieśni wykonywane zarówno poprzez chóralne tutti, jak również przez solistki z głosami towarzyszącymi. Olbrzymią rolę odgrywa prezentowana technika śpiewu białego, charakterystycznego dla tego gatunku. Nadaje ona sprężystości i energetyki szczególnie w prezentowanej pieśni Ogreyalo yasno slantse.

Zespół Nusha założony przez wspomnianą już Neeli Andreevę to żeński chór zrzeszający zarówno profesjonalnych muzyków jak i również amatorów. Na swoim koncie posiada wiele nagród jak i koncertów o międzynarodowej randze. Są częstymi gośćmi festiwalów jazzowych, m.in. „Offf Jazz and Blues Festival” (Chorwacja), „12th Drum and Jazz Festival” (Bułgaria) „FIMU Festival” (Francja).

 

Nusha - Smak słowiańskiego folku
1. ALBUM: „Da znaesh, maycho” 2. WYKONANIE: Nusha Choir 3. ARANŻACJA: Nikolay Peev 4. MASTERING: Zvjezdan Ružić
KONCEPT7.6
WYKONANIE8.4
PRODUKCJA6.8
7.6Punktacja
Ocena czytelników: (4 Votes)
9.6