Ballady/Romanse – powrót do korzeni

Twórczość Adama Mickiewicza inspirowana jest ludową tradycją. Szczególnie jest to widoczne w zbiorze Ballad i romansów. Wieszcz wprowadza elementy świata nadprzyrodzonego, takie jak upiory, świtezianki, duchy czy kobiety przemieniające się w syreny. Ten świat słychać również w dźwiękach duetu Howorska/Fortuna. Muzyka źródeł wykorzystywana przez artystów przeplata się tu z improwizowanym dialogiem na trąbkę i głos, a wszystko po to żeby zabrać słuchacza i widza w daleką podróż.

Ponad godzinne przedstawienie – to konceptualny koncert, gdzie aktorstwo – słowo, dźwięk, światła i wizualizacje tworzą magiczną przestrzeń medytacyjną, która ukazuje ponadczasowość literatury polskiej.

W poezji Adama Mickiewicza zawarte są prawdy powszechne, a ich zadaniem jest przywrócenie zakłóconego ładu na ziemi. Proponowane widowisko artystyczne stanowi możliwość wielopokoleniowych spotkań i dialogu. Uniwersalność i przystępność materiału oraz środki przekazu zainteresują zarówno młodzież szkolną jak i starszych widzów.

Świeże ujęcie treści plus warstwa muzyczna wykorzystująca elektronikę zaintryguje młodszych, a słowo Wieszcza i aspekt teatralny, które stawiane są na pierwszym miejscu zaciekawią tych nieco bardziej zaawansowanych wiekiem.

Premiera odbędzie się 9 września 2022 r., o godzinie 19:00 pod gwiaździstym niebem przy ul Prymasa Andrzeja Krzyckiego 84, w miejscowości Krzycko Wielkie (64-117), Gmina Włoszakowice, Wielkopolska.

Koncert zostanie zarejestrowany przez Stowarzyszenia Jazz Poznań i będzie odtwarzany w internecie.

Przedstawienie może być wykorzystywane jako projekt edukacyjny dla młodzieży szkolnej. Interakcja artystów z uczniami wpływa pozytywnie na zainteresowanie twórczością Adama Mickiewicza.

link do strony duetu: https://howorskafortuna.com/

Stworzenie koncertu, w tym przygotowanie jego warstwy merytorycznej, reżyseria, kompozycje, opracowanie graficzne i wizualne stały się możliwe, dzięki uwzględnieniu walorów strategicznych zamierzenia w ramach programu „Ballady i romanse” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wykonawcy:

Magdalena Howorska – śpiew, słowo, instrumenty klawiszowe, lira korbowa, cytra

Maciej Fortuna – trąbka, elektronika, syntezatory, flety, okaryny, sakshorn barytonowy, instrumenty perkusyjne