Petros Klampanis – Irrationalities

Grecki wirtuoz kontrabasu i wybitny aranżer redukuje swój zespół do tria! Po jego doskonałych ostatnich dwóch wydawnictwach na szeroką obsadę wykonawczą: Chroma (Minos-EMI, 2017) oraz Minor Dispute (Inner Circle Music, 2015) wydawało się, że artysta będzie kontynuował sprawdzoną formułę. Pozbywając się sekcji smyczkowej, Petros Klampanis obdziera swoją muzykę ze strefy buforowej, chroniącej mniej wprawne ucho przed wszelkimi zawiłościami skomplikowanej techniki jazzowej. Czy taki format nie będzie dla słuchaczy rozczarowaniem?

„Irrationalities” inspirowana jest odwagą, która pozwala odkrywać samego siebie na nowo oraz dedykowana jest ludziom, którzy nie boją się zadawać trudnych pytań i są gotowi na irracjonalność tkwiącą w odpowiedzi – mówią słowa znajdujące się na okładce płyty. Na dowód tego kontrabasista szuka nowych środków wyrazu w tradycyjnym formacie tria z fortepianem (Kristjan Randalu) oraz perkusją (Bodek Janke), przypominając jak wszechstronnym jest muzykiem. Dobór wykonawców jest tu sprawą kluczową, bowiem zarówno estoński pianista jak i urodzony w Warszawie perkusista od lat uznawani są za jednych z najciekawszych przedstawicieli sceny jazzowej naszego kontynentu.

Muzyka w takim zestawieniu jest pełna polotu i koncentruje się na melodyce wspartej niezwykle bogatą tkanką rytmiczną i licznymi niuansami kolorystycznymi. Balladowy charakter takich utworów jak: Seeing You Behind My Eyes, Thalassa Platia czy Blame It On My Mouth pokazują, jaki potencjał liryczny ma ten zespół. Z drugiej zaś strony Irrationality świadczy o możliwościach formotwórczych tria z arcyciekawą narracją pozwalającą nie tylko na doskonałe partie solowe, ale i nieoczekiwane zwroty akcji mogące wyostrzyć zmysły nawet oddalonego myślami odbiorcę.

Uwagę zwracają liczne figuracje i melizmaty, które kojarzyć się mogą z Półwyspem Bałkańskim skąd pochodzi sam lider. Petros Klampanis odnosi się do swoich korzeni, przez co muzyka brzmi nad wyraz naturalnie, kiedy trzeba zamaszyście, a innym razem z roztaczającą się nad każdą frazę nostalgią. „Irrationalities” to płyta ukazująca niezwykły warsztat muzyczny lidera, jednego z najbardziej twórczych umysłów na scenie europejskiej, którego możliwości są w tej chwili nie do odgadnięcia.

Petros Klampanis - Irrationalities
1. Easy Come Easy Go 2. Seeing You Behind My Eyes 3. Temporary Secret III 4. Irrationality 5. Thalassa Platia 6. Temporary Secret II 7. No Becomes Yes 8. Blame It On My Mouth SKŁAD: Kristjan Randalu - fortepian; Petros Klampanis - kontrabas, głos, glockenspiel; Bodek Janke - perkusja, instr. perkusyjne WYDANIE: Enja Yellowbird Records, 18 październik 2019
Koncept7.9
Wykonanie9
Produkcja8.5
8.5OCENA
Ocena czytelników: (2 Votes)
9.3