Junk Magic – Compass Confusion

O magii w muzycy pisano już tyle razy, że słowo to stało się zupełnie nieadekwatne do swojego pierwotnego znaczenia. Wszelkie określenia typu „magiczna muzyka” niewiele też mówią nam o samej muzyce, którą opisać przecież można w znacznie bardziej wyrazisty sposób i tym samym lepiej oddać przekaz twórcy. Amerykański pianista Craig Taborn dosyć przewrotnie obrał sobie pseudonim Junk Magic, pod którym eksploruje brzmieniową sferę muzyki, której na próżno szukać w jakichkolwiek komercyjnych projektach. Jego najnowsza płyta „Compass Confusion” to foniczna awangarda wykorzystująca najbardziej zaawansowane techniki ambientu i reżyserii dźwięku, nie rezygnując przy tym z doskonałych instrumentalistów. Na płycie usłyszymy takich artystów jak: Chris Speed (saksofon), Erik Fratzke (gitara basowa), Mat Maneri (wiolonczela) oraz znany z tria Bad Plus David King (perkusja).

Futurystyczny potencjał tego nagrania przejawia się najdobitniej w samej realizacji tego projektu. Industrialne brzmienia i motoryka otwierającego płytę Laser Beaming Hearts sprawiają wrażenie, że narracja tego utworu opiera się głównie na wcześniej przygotowanych w studio beatach i loopach. Tymczasem, jak twierdzi autor płyty: Robię rzeczy, które tylko dają złudzenie, że coś jest uprzednio zaprogramowane. Podstawą mojej twórczości jest wciąż improwizacja.

Z „Compass Confusion” wieje grozą. Dzięki potędze linii basowej, płyta momentami jest demoniczna, pełna bluźnierczo śmiałych koncepcji. Taborn rzuca swe idee niby w bezkształtnej formie namiętnych strzępów, aby ostatecznie wyłoniła się z tego doskonale skrystalizowana wizja, której motywem przewodnim są stosunki ambientowych krajobrazów dźwiękowych. Przy takich założeniach dysonująca warstwa harmoniczna jest tu czymś najzupełniej naturalnym. Atonalność i aleatoryka jak np. w The Science of Why Devils Smell Like Sulfur, przy tym całym natłoku ekspresji, jest doskonałym komponentem całości, której najlepszym określeniem będzie słowo orgia.

Czy słuchacz będzie w stanie docenić tak wspaniałą, konsekwentną i monumentalną konstrukcję tej płyty? Na pewno warto poczynić wszelkich starań, aby tak właśnie się stało.

Koncept
9
Wykonanie
8.6
Produkcja
9.2
OCENA CZYTELNIKÓW1 Vote
9
8.9
OCENA