120. rocznica urodzin Mieczysława Fogga

Sto dwadzieścia lat temu – 30 maja 1901 roku – urodził się Mieczysław Fogg. Legendarny artysta, mistrz sentymentalnej piosenki. W niepowtarzalny sposób wykonywał słynne tanga, trafiał do ludzkich serc z piosenkami o miłości. Przypominamy jego największe przeboje. Mądre, wzruszające a niektóre zabawne, wszystkie zaśpiewane z wielką kulturą, tak jak tylko on potrafił.

Kariera Mieczysława Fogga rozpoczęła się w dwudziestoleciu międzywojennym i trwała przez 60 lat – występował do 86. roku życia. Od roku 1928 był związany z popularnym Chórem Dana, pierwszych solowych nagrań z kwintetem dokonał w 1929 roku. Po odejściu z Chóru Dana w 1939 roku zadebiutował jako solista.

Słynął z warsztatowej perfekcji i elegancji interpretacyjnej wykonywanych utworów. Jego najbardziej znane przeboje to m.in.: Tango milonga, W małym kinie, To ostatnia niedziela, Jesienne róże, Mały biały domek, Już nigdy, Pieśń o matce, Już taki jestem zimny drań.

Był pierwszym polskim artystą estradowym, którego występ nadała Telewizja Polska. Mieczysław Fogg pozostawił po sobie ponad 2000 utworów, które wykonywał na przestrzeni prawie 60 lat. Z polską piosenką odwiedził najdalsze zakątki świata od Grenady po Grenlandię występując na niemal 16 000 koncertach. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za swoje osiągnięcia nazywany jest „nestorem polskiej piosenki” lub jej „ambasadorem”.

Dobra muzyka nigdy się nie starzeje a wieczór z piosenkami Mieczysława Fogga będzie chwilą oczarowania, sentymentalną podróżą w czasie i odkrywaniem urody tekstów i melodii.