Shakti – Jazzx – 2023

Największą gwiazdą festiwalu Jazzx w rumuńskiej Timisoarze był niewątpliwie legendarny zespół Shakti. Międzynarodowa supergrupa indo-jazzowa, z niebywałą mocą zawitała na festiwalu, przynosząc ze sobą echa historycznych koncertów i nową muzyczną energię. Mimo promocji nowego albumu, publiczność miała okazję usłyszeć odrodzone stare hity, takie jak Zakir Johna McLaughlina czy złożony i precyzyjnie wykonany 5 In The Morning, 6 In The Afternoon. Nowi członkowie, tacy jak wokalista Shankar Mahadevan, wnieśli świeżość do zespołu. Jego głos, opisany przez Zakira Hussaina jako „The Voice”, dodawał dynamiki i prowadził zespół w tanecznym uniesieniu.

Nowe kompozycje, takie jak This Moment, przyciągały uwagę publiczności swoją energią i ekspresją, natomiast Bending the Rulet Mahadevana z jego urokliwymi melodiami i rytmami niewątpliwie przysporzył zespołowi wielu nowych fanów. Shakti od zawsze charakteryzowało się umiejętnością łączenia lirycznego piękna z ekscytującą wirtuozerią. Jednak to nie tylko umiejętności solowe członków zespołu zapadły w pamięć publiczności. Najbardziej pamiętne momenty koncertu to te, kiedy cały zespół grał razem, przekazując sobie muzyczne frazy, tworząc niesamowitą dynamikę. Nie sposób nie wspomnieć o fenomenalnym zakończeniu – Finding the Way. Rozpoczynając się od uwodzicielskiej melodii You Know, You Know, utwór osiągnął apogeum w rytmicznym duecie pomiędzy Selvaganeshem Vinayakramem, a Zakirem Hussainem.

Shakti, choć w skondensowanej formie w porównaniu z wcześniejszymi wersjami zespołu, dostarczyło niesamowitego muzycznego doświadczenia. Ich koncert w Timisoarz, który można było oglądać na bezdechu, był prawdziwie piękny i błyskotliwy, udowadniając, że prawdziwa muzyka nie zna granic ani czasu.