Era Jazzu: Ron Carter/Krzesimir Dębski All Stars

Ron Carter Trio oraz Krzesimir Dębski All Stars to bohaterowie Aquanet Jazz Legends – jesiennej gali Ery Jazzu. 

Amerykański wybitny kontrabasista Ron Carter to współtwórca i muzyk legendarnych zespołów Milesa Davisa, Cannonballa Adderleya, Herbiego Hancocka i Theloniusa Monka. Współtworzył (wraz z H. Hancockiem i T. Williamsem) słynną sekcję rytmiczną zespołu Milesa Davisa i wraz z genialnym trębaczem zrealizował kultowe albumy m.in. „Seven Steps To Heaven”, „E. S. P.”  oraz „My Funny Valentine”. Genialny basista koncertował i nagrywał z gigantami jazzu, takimi jak George Benson, Gato Barbieri, Stanley Turrentine, Sonny Rollins, McCoy Tyner, Wynton Marsalis, B.B. King, Richard Galliano, The Kronos Quartet i grupą VSOP.  Archiwiści Księgi Guinessa doliczyli  się 2221 autorskich nagrań Rona Cartera  zarejestrowanych na płytach tylko do 2015 roku! Ta imponująca dyskografia dała podstawy by nazwać  legendarnego jazzmana „Most Recorded Jazz Bassist In History”.

Ron Carter należy do najwybitniejszych kontrabasistów w całej historii jazzu – mówi Dionizy Piątkowski – Dysponuje oszałamiającą techniką, której jednak nie nadużywa, koncentrując się przede wszystkim na pracy w sekcji rytmicznej, grając z precyzyjnym, motorycznym wyczuciem rytmu. Jest wymarzonym akompaniatorem śpiewaków oraz solistów. Największa siła jego gry i muzyki leży w grze sekcyjnej i choćby z tych powodów jego klasyczne nagrania z Davisem, w których tyle do powiedzenia miała właśnie sekcja, są świadectwem jego niedościgłego mistrzostwa. Ron Carter, dzisiaj 80-latek, pozostaje jedną z najaktywniejszych Legend Jazzu i jest laureatem licznych nagród: od  podwójnego Grammy  po najważniejszą w USA  „NEA Jazz Master”. W Poznaniu zagra wraz z gitarzystą Russellem Malonem i pianistą Donaldem Vegą i będzie to jedyny koncert w Polsce.

Krzesimir Dębski należy do najznamienitszych osobistości i twórców muzyki. Jego związki z jazzem są tak samo oczywiste, jak jego kariera oraz kreacja poznańskiego środowiska jazzowego. Po słynnym „czasie Komedy” i eksplozji poznańskiego jazzu lat pięćdziesiątych oraz karierach takich muzyków jak Jerzy Milian, Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzysztof Komeda-Trzciński kolejnym ważnym „czasem jazzu” dla Poznania stały się lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte – rekomenduje projekt Krzesimira Dębskiego, Dionizy Piątkowski – szef Ery Jazzu. Kiedy powstawała  np. grupa String Connection poproszono mnie bym napisał tekst do ich debiutanckiego albumu. Zespół doskonale funkcjonował w środowisku, zjednywał sobie przychylność krytyków i zachwyt publiczność. Niezaprzeczalna w tym była rola i pozycja lidera Krzesimir Dębskiego, ale także doskonałych muzyków, którzy współtworząc styl zespołu byli jego najznamienitszymi kreatorami. Teraz dla projektu Aquanet Jazz Legends  Krzesimir Dębski przygotował „all stars”, czyli zespół gwiazd, do którego zaprosił nie tylko swoich poznańskich przyjaciół – Krzysztofa Przybyłowicza i Zbigniewa Wrombla – ale także  znamienitych  gości.

Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.

Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań.

Więcej: www.jazz.pl

Bilety: 120/160/200  ; Ticketpro www.ticketpro.pl  oraz Bilety24 www.bilety24.pl