Koncert jubileuszowy i prapremiera nowego utworu Zygmunta Krauze

16 grudnia 2021 (czwartek) o godzinie 19:30 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert z okazji 60-lecia pracy twórczej Zygmunta Krauze, organizowany przez Stowarzyszenie Kwadrofonik.

Podczas wydarzenia usłyszymy utwory Zygmunta Krauze w wykonaniu Lutosławski Piano Duo (Emilia Karolina Sitarz i Bartek Wąsik) i Kwartet Śląski (Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki, Piotr Janosik).

Punktem kulminacyjnym programu będzie prapremiera nowego utworu Kompozytora „Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego”, powstałego specjalnie z okazji tego koncertu. Zygmunt Krauze mówi o tej kompozycji: Pomysł zrodził się spontanicznie zaraz po tragicznej wiadomości o śmierci Mistrza. Planowana kompozycja ma wyrażać energię, siłę i determinację, które stanowiły podstawę twórczą Pendereckiego. Jednocześnie wyraża ból po stracie wielkiego kompozytora. Jest to utwór składający się z pięciu segmentów, nawiązujący do starogreckiej formy literackiej trenu: exordium, laudatio, comploratio, consolatio i exhortatio. Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego nie będzie zawierał aluzji stylistycznych, nawiązujących do jego twórczości. Całość przekazana jest moim osobistym językiem muzycznym o silnie emocjonalnym charakterze.

Dodatkowo usłyszymy także kompozycje Tomasza Sikorskiego i Claude’a Debussy’ego. Współorganizatorem koncertu jest Program Drugi Polskiego Radia, który będzie transmitować wydarzenie. Partnerem jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Wstęp wolny, wszystkie szczegóły znajdują się na profilu Lutosławski Piano Duo oraz na stronach Programu Drugiego Polskiego Radia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Fot. Ksawery Zamoyski

(Visited 3 times, 1 visits today)