Maciej Fortuna Trio w służbie starego, dobrego jazzu

Maciej Fortuna Trio to działająca od lat formacja jednego z najbardziej charakterystycznych polskich artystów jazzowych. Koncepcja brzmienia zespołu wyrasta z nurtu europejskiej muzyki improwizowanej, wyróżniając się przy tym włączeniem na stałe elementów elektroniki.

„Jazz” to pierwszy album Maciej Fortuna Trio nagrany w nowym/starym składzie – z Frankiem Parkerem, który zasilał pierwszy skład zespołu, oraz Jakubem Mielcarkiem, fenomenalnym muzykiem i basistą. „Jazz” Maćka Fortuny to współczesne, europejskie spojrzenie na gatunek, który powoli staje się coraz bardziej kolumnowy i, siłą rzeczy, historyczny. Wyraziste rytmy, funkowe groovy i cały komplet elektronicznych nawiązań – wszystko to zaprzęgnięte w służbie starego, dobrego jazzu, któremu warto pomóc się przełamać…

Skład:

Maciej Fortuna – trąbka, elektronika

Jakub Mielcarek – kontrabas 

Frank Parker – perkusja

Maciej Fortuna – polski trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny. Doktor sztuk muzycznych i magister nauk prawnych.  Jest jednym z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia. Ma w swoim dorobku kilkanaście w pełni autorskich płyt, m.in. Maciej Fortuna Trio: Lost Keys, Solar Ring, At Home. 

Koncertuje ze swoimi zespołami na całym świecie. Wciąż poszukuje nowych form wyrazu. Poza kreowaniem własnego języka muzycznej ekspresji i rozwijania palety brzmień Maciej Fortuna eksperymentuje z live electronics i elektronicznym przetwarzaniem dźwięku trąbki. Tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video. Wykłada jako adiunkt w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi oficynę wydawniczą Fortuna Music.  http://maciejfortuna.pl/

Jakub Mielcarek – kontrabasista, studia w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie kontrabasu Michała Barańskiego. Porusza się w zróżnicowanych stylistykach, od głównego nurtu, przez free jazz po formy world music i muzyki tradycyjnej. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie nagrodę Złotych Gęśli przyznawaną najlepszemu instrumentaliście (2009) oraz wyróżnienie indywidualne otrzymane na Festiwalu Nowa Tradycja (2012).

Frank Parker – znakomity perkusista i producent muzyczny z Chicago.  Jeszcze na studiach w Western Illinois University stworzył dwa autorskie nagrania: Jazz At the Crossroad (1992) i The Third Degree (1994), z których jedno było nominowane do nagrody Grammy. Współpracuje z czołówką światowego jazzu.