Świat Wielkiej Muzyki: Simon Phillips z Protocol IV w Krakowie

Jeden z najsłynniejszych perkusistów świata rocka i fusion – członek grupy Toto – Simon Phillips wystąpi ze swoją grupą Protocol IV w klubie Studio w sobotę 4 listopada 2017 o godz. 20:00!

Simon Phillips jest bez wątpienia jednym z najbardziej cenionych i szanowanych perkusistów w świecie, a jego styl wyróżniają nie tylko talent techniczny, ale i wrażliwość. W muzyce rockowej, fusion, world music, jazzie Simon w swojej grze aplikuje tę samą precyzję i intensywność, nigdy nie brakuje w niej uczuć i emocji. 

Profesjonalna kariera Simona rozpoczęła się w wieku 12 lat, kiedy nagrywał z dixielandowym zespołem ojca,  Sida. W wieku 16 lat dołączył do londyńskiej ekipy produkcyjnej „Jesus Christ Superstar”. Wkrótce po tym stał się jednym z najbardziej znanych w Londynie perkusistów sesyjnych. Tuż po dwudziestce rozpoczął drogę ku szczytom kariery. Do dziś dzielił scenę z największymi: David Gilmour, Mick Jagger, The Pretenders, Whitesnake, The Who, Jeff Beck, Jack Bruce, Peter Gabriel, Joe Satriani, Tears for Fears, Judas Priest, Roxy Music, Michael Schenker, Al Di Meola, Pete Townshend, Robert Palmer. 

W 1988 r. Simon nagrał swój pierwszy album „Protocol”, na którym znalazły się jego autorskie kompozycje. Kolejny album live, po którego wydaniu otrzymał propozycję dołączenia do zespołu Toto na ich trasie koncertowej „Kingdom Of Desire” pochodzi z 1992 r. 

W 1995 r. Simon nagrał swój trzeci solowy album „Symbiosis”, dwa lata później – „Another Lifetime”, po czym z zespołem ruszył w trasę po Europie i Japonii. Jej efektem był kolejny album live „Out Of The Blue”, wydany w 1998 r., następnie w 1999 r. wyszedł studyjny „Vantage Point”, którym Phillips dokonał ostrej zmiany stylistycznej w kierunku czystego jazzu.

Poza działalnością muzyczną bębniarz wszedł w nowe tereny produkcji muzycznej, roczpoczynając w Londynie współpracę z Mike’m Oldfieldem (nagrali razem trzy albumy). Phillips koprodukował również wydawnictwa Toto – nagrywanie kolejnego albumu „Falling In Between” rozpoczęło się w lutym 2005 r. w studio Simona, Phantom Recordings. Dzielił obowiązki producenta i inżyniera dźwięku z rolą perkusisty i kompozytora, a także siadał za konsoletą na zmianę z Lukatherem i Paichem. Wydanie płyty miało miejsce rok później. Zespół ruszył w trasę obejmującą 177 koncertów w 31 krajach!

W 2009 roku Simon ponownie sformował swój solowy zespół i koncertował w Japonii. Następnie połączył siły ze swoim przyjacielem Phillippem Saisse i wspólnie stworzyli PSP z Pino Palladino. W 2010 r. wspierał Michaela Schenkera podczas  jego japońskiego tournée. W tym samym roku występował z Trilokiem Gurtu i Big Bandem NDR we wspaniałym projekcie, którego efektem końcowym była płyta „21 Spices” – mieszanka muzyki indyjskiej, world music i jazzu. 

Jak gdyby perkusista nie był dość zajęty w 2010 roku, dołączył do Hiromi Trio Project (Hiromi Uehara, Anthony Jackson). Nagrali cztery płyty, koncertowali po całym świecie przez 6 lat. Po 25 latach od wydania pierwszego solowego albumu Simona, ukazał się „Protocol II”, na którym wybrzmieli: Andy Timmons (gitara), Steve Weingart (klawisze) i Ernest Tibbs (bas).  Zespół pod nazwą Protocol II grał w Europie, USA i Japonii. 

Na początku 2014 r. Simon poczuł, że po 21 latach wspólnej kariery nadszedł czas opuścić Toto. Jego „Protocol III” znowu ruszył w trasę. Nowa płyta zarejestrowana w nowym składzie, jako Protocol IV, ukaże się w październiku 2017 r. (Greg Howe – gitara, Dennis Hamm – klawisze i Ernest Tibbs – bas.

Podczas koncertu w klubie Studio na scenie pojawią się:

Simon Phillips – perkusja

Greg Howe  gitara

W swojej 30-letniej karierze Greg Howe wydał dziewięć solowych albumów studyjnych oraz dwa albumy współpracując z Richie Kotzenem z Winery Dogs. Ponadto Howe przyczynił się do powstania długiej listy albumów innych artystów, np. jako muzyk sesyjny nagrywał z gwiazdami pop: Michael Jackson, Justin Timberlake, Christina Aguilera, Rihanna, Enrique Iglesias.

Ernest Tibbs – bas

Muzycy, z którymi nagrywał to Natalie Cole, Dionne Warwick, Gladys Knight (musical Pani Lilly), James Ingram, Melba Moore, Eloise Laws i Debra Laws, Simon Phillips, Dean Brown, Harvey Mason, Scott Henderson, Andy Summers, Jeff Richman, Thom Rotella, David Benoit, David Garfield, Phil Upchurch, Dan Segal, Tom Scott, Mike Stern, Danny Gottlieb. Lista znanych nazwisk potwierdza wszechstronność Tibbsa.

Otmaro Ruiz  klawisze 

Pianista, kompozytor. Wenezuelczyk uznawany jest za jednego z najważniejszych pianistów jazzowych dzięki swojej wszechstronności i wirtuozerii. Intensywna kariera muzyczna wypełniona jest koncertami, warsztatami i nagraniami na całym świecie. Ruiz przez 5 lat pracował z Dianne Reeves jako pianista i dyrektor muzyczny. W tym okresie album wokalistki „In The Moment – Live in Concert” został nagrodzony Grammy. Za aranżacje  przy produkcji „Garota de Ipanema” w 2016 roku był nominowany do Grammy. Otmaro z łatwością odnajduje się w różnych stylach, od jazzu do popu, rocka, od najbardziej bliskich mu salsy i afro do najbardziej ekscytującego fusion. Własny język wyraża na fortepianie akustycznym, jak i w elektronicznym świecie syntezatorów.

Bilety w cenach 80/100 zł dostępne w: ticketpro.pl, InfoKraków ul. Św. Jana 2, biuro organizatora ul. Karmelicka 52/1.

http://cracoviamusic.net/simon-phillips-krakowie/ 

http://www.simon-phillips.com/