Twarze Wotana – nowa publikacja PWM

Wspaniały głos, talent aktorski i wielkie wyczucie ducha oper Ryszarda Wagnera. Śpiewak operowy o międzynarodowej sławie, Tomasz Konieczny, otwarcie rozmawia ze znawcą operowej materii, Jackiem Marczyńskim. Wartko toczący się wywiad rzeka dotyczy nie tylko kulis powstawania spektakli, przygotowywania się do kolejnych ról, sukcesów na najważniejszych scenach, uroków wielkiego świata, ale i zastawianych przez ten świat pułapek. Jednak w każdej sytuacji należy pozostać prawdziwym człowiekiem, nawet jeśli kuszą sława, blichtr i pieniądze. W rozmowie padają ważne słowa o sile determinacji i pragnieniu podążania zawsze własną drogą, o konsekwencjach działań, jak również o tym, co w życiu najważniejsze. Bo z rozmów wyłania się obraz artysty zapracowanego, profesjonalnego, otwartego i… bardzo rodzinnego, który w swoim kalendarzu wypełnionym po brzegi na parę lat do przodu zawsze znajdzie czas dla bliskich.

Tytuł książki nawiązuje do dzieł Ryszarda Wagnera, które Tomaszowi Koniecznemu są szczególnie bliskie – doskonale wczuwa się w role operowe tego kompozytora i potrafi niuansować nawet postaci, które na pierwszy rzut oka wydają się jednoznacznie złe lub dobre. Poznajmy zatem wszystkie Twarze Wotana.

Premiera: 18.06.2019

Ze wstępu:

Był rok 1996, szukałam obsady do dużego przedsięwzięcia Teatru Telewizji, spektaklu Tristan i Izolda na podstawie sztuki Ernesta Brylla, potrzebowałam aktora do roli Tristana. Musiał to być ktoś wyjątkowy, młody, charyzmatyczny, utalentowany, piękny. Pośród młodych ludzi kończących wtedy studia teatralne trafiłam na Tomka Koniecznego. Absolutnie był brylantem, miał siłę, niezależność, talent i obezwładniający wygląd, biła od niego łuna. [….] Dziś jest na dachu świata geograficznie i w przenośni, jego występy zapierają dech, jego potencjał i plany także.

Krystyna Janda