Wielki powrót Twenty One Pilots

Zdobywcy Grammy Twenty One Pilots ogłosili datę premiery nowego albumu „Scaled And Icy”, który ukaże się już 21 maja. Jednocześnie zaprezentowali pierwszą odsłonę nowej ery, udostępniając singiel zapowiadający album, pt. Shy Away. Utworowi towarzyszy klip wyreżyserowany przez Miles & AJ. „Scaled And Icy” to pierwszy od trzech lat album Twenty One Pilots, następca platynowego m. in. w USA i w Polsce albumu „Trench”.

Oprócz ogłoszenia nowej płyty zespół zapowiedział również ich pierwszy w karierze globalny livestream – „Twenty One Pilots – Livestream Experience”, który odbędzie się w sobotę, 22 maja o 2 w nocy naszego czasu. Wydarzenie zapowiada się na niezapomniany spektakl wypełniony zarówno nowymi utworami, jak i największymi hitami zespołu z ich dotychczasowej kariery.

Tyler Joseph napisał i prawie w całości sam wyprodukował nowy album w jego domowym studiu podczas rocznej izolacji, podczas gdy Josh Dun dogrywał partie perkusyjne na drugim końcu kraju. Album „Scaled And Icy” to owoc „wirtualnej” współpracy obydwu muzyków, przepełniony powszechnie panującymi emocjami towarzyszącymi nam w 2020 roku: niepokoju, samotności, znudzenia, czy wątpliwości dotyczących przyszłości. Duet musiał zrzec się swoich dotychczasowych przyzwyczajeń podczas pracy w studio, co wpłynęło na odważniejsze i bardziej kreatywne podejście do pisania nowej muzyki. W rezultacie stworzyli utwory, które dają nam siłę do działania, nawet pomimo chwilowych niepowodzeń.

W 2020 roku Twenty One Pilots zaskoczyli fanów wydając single Level of Concern oraz Christmas Saves The Year. Pierwszy z nich wylądował w zestawieniu Billboard Hot 100 oraz otrzymał złoty status z Stanach Zjednoczonych i pozwolił na zwycięstwo zespołu w kategorii „Favorite Artist – Alternative Rock” podczas gali American Music Awards. Dodatkowo grupa pobiła rekord Guinnessa na najdłuższy klip w historii dzięki nigdy nie kończącemu się teledyskowi do Level of Concern. Wymyślony przez zespół wraz z reżyserem Jasonem Nickel i Jasonem Zadą koncept zgromadził 162 tysiące zgłoszeń od fanów z całego świata, które zostały wykorzystane do stworzenia nowego teledysku, emitowanego na YouTube w formie live’a. Co trzy minuty i czterdzieści sekund na YouTube powstawał zupełnie nowy klip, zawierający fragmenty video przesłane przez fanów. Tym samym zespół pobił rekord poprzednio należący do Pharella i jego 24-godzinnego klipu do utworu Happy. Level Of Concern był wyświetlany w formie live’a przez 177 dni, czyli 4 264 godzin, 10 minut i 25 sekund.

Przypomnijmy, że album „Trench” z 2018 roku otrzymał platynowy status zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce oraz w wielu innych krajach na całym świecie. Płyta zawierała takie hity jak Chlorine (podwójna platyna w Polsce), czy pokryte w Polsce złotem My Blood, Nico And The Niners oraz Jumpsuit. Ostatni z nich stał się najszybciej awansującym hitem, który dotarł na szczyt zestawienia Alternative Songs listy Billboardu, a także zapewnił grupie czwartą nominację do Grammy (w kategorii Najlepsza rockowa piosenka).

W 2019 roku płyta „Vessel” z 2013 roku zdobyła złoty i platynowy status, a każda piosenka z albumu pokryła się złotem, platyną lub wielokrotną platyną w USA. Kolejny krążek Twenty One Pilots, „Blurryface” (2015), był pierwszym w cyfrowej epoce, który osiągnął takie wyniki w 2018 roku. Tym samym duet z Columbus w Ohio okazał się pierwszym na świecie wykonawcą, któremu udała się ta sztuka.