Flautando – debiut muzyczny Antoniny Car.

Antonina Car to studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu świeżo po zdaniu egzaminów na specjalizację Kompozycja Elektroakustyczną. Po nawiązaniu zdalnej współpracy z Zurfahani Batrisyą z Malezji, powstał singiel Flautando będący debiutem muzycznym artystki, do którego opracowała samodzielnie oprawę wizualną oraz teledysk.

Flautando to instrumentalny utwór neoklasyczny i post minimalistyczny. Jego koncepcją było stworzenie poczucia płynności i głębi inspirowanej morzem i zachowaniem nieregularnych ciekłych form. Kompozycja jest pewną próbą odnalezienia integralności między rytmem i strukturą pejzażu nadmorskiego, a budową i kompozycją utworu instrumentalnego. Poprzez cykliczność form dźwiękowych oraz przepływ dźwięków między poszczególnymi ścieżkami spokojne linie melodyczne, odegrane przez żywe instrumenty klasyczne, kreują słuchowe wrażenie pejzażu malowanego dźwiękiem. Linie melodyczne grane na skrzypcach przez Antoninę zdają się momentami przenikać z dźwiękami fletu poprzecznego Fahani. Chwilami pokrywają się swoimi częstotliwościami, by później znów oddalić się i rozmyć przyjmując kolejną formę.

Kompozycja Flautando ukazała się na platformach streamingowych 18 sierpnia 2021 roku.

Plan wprowadzenia tego utworu na rynek to urozmaicenie gatunków, które mają w Polsce wierny rynek odbiorców; muzyka alternatywna, indie, ambient, ambient kompozycyjny itp. i przedstawienie czegoś nowego. Celem tego utworu jest osiągnięcie co najmniej 1000 wyświetleń na YouTube w ciągu miesiąca i pojawienie się na listach odtwarzania Spotify w określonym czasie. Flautando to nie tylko utwór instrumentalny, w przypadku którego większość słuchaczy uważa, że muzyka klasyczna jest trudna do słuchania. Dzięki prostocie utwór nie kojarzy się jednoznacznie z muzyką poważną, przypomina bardziej ścieżkę filmową. Grupą docelową są nie tylko miłośnicy muzyki klasycznej, ale przede wszystkim zróżnicowani słuchacze, ponieważ ten utwór ma spokojny, kojący nastrój.

Zurfahani Batrisya jest kompozytorką i multiinstrumentalistką mieszkającą w Shah Alam w Malezji. Obecnie kontynuuje studia w zakresie kompozycji muzycznej na University of Technology Mara. Jest także członkinią malezyjskiego zespołu The Lounette i pracuje jako muzyk sesyjny dla wokalistów/autorów piosenek i innych zespołów. W ostatnim czasie zajęła się solową działalnością muzyczną, aby swobodnie komponować i produkować własne kompozycje, koncentrując się na muzyce neoklasycznej i eksperymentalnej. W swojej szkole muzycznej miała kontakt z gatunkami klasycznymi i współczesnymi, co wzbudziło w niej zainteresowanie eksperymentowaniem z dźwiękiem i harmoniką zarówno w odniesieniu do poszerzania teoretycznej wiedzy jak i praktycznego przełożenia na unikatowy charakter jej twórczości.

Antonina Car urodzona w 1997 roku w Gdyni. Absolwentka Grafiki na Wydziale Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, którą ukończyła dyplomem obejmującym serię krótkometrażowych form audiowizualnych, uzyskując tytuł licencjata z wyróżnieniem. Obecnie studentka kompozycji elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu. W swoich pracach stara się łączyć wiedzę i umiejętności zarówno z zakresu sztuk wizualnych, jak i sound designu. Jej podejście do multimediów charakteryzuje się złożoną pracą – równoległym tworzeniem materiału wizualnego i jego części dźwiękowej. W pracy nad dźwiękiem posługuje się skrzypcami, wiolonczelą, syntezatorem analogowym oraz instrumentami perkusyjnymi, które sama sampluje.