_57I8287_Bevort_af_Mads_Fisker_S_H
_57I8287_Bevort_af_Mads_Fisker_S_H

Jazzowe pejzaże Pernille Bévort – premiera „Northbound”

Bevort 3 Northbound Album Cover

Pernille Bévort, saksofonistka o niezwykłej intensywności i kreatywności, zdobywczyni wielu nagród, kompozytorka i liderka orkiestry, niedawno została uhonorowana tytułem „Zespołu Roku” na Duńskich Nagrodach Muzycznych 2022. 9 lutego ukaże się nowy album jej tria Bévort 3 zatytułowany „Northbound”.

Allbum jest inspirowany przemijającą naturą życia i dąży do uchwycenia idei, że nic nie trwa wiecznie; że w podróży wiele zostaje utracone, a inne rzeczy są zdobywane. Muzyka na płycie odzwierciedla kontrastujące aspekty życia, w tym piękno, melancholię, humor, energię, nadzieję i walkę. „Northbound”, przywołuje obrazy zmieniających się sezonów ludzkiego istnienia i, bardziej dosłownie, pór roku w krajach skandynawskich.

W składzie albumu znajduje się trio bez „akordów”, z Mortenem Ankarfeldtem na kontrabasie i Espenem Laubem von Lillienskjoldem na perkusji. Zespół przesuwa się między chłodnym swingiem, bluesem, a poetyckim nordyckim brzmieniem swojego domu. Otwarte pejzaże dźwiękowe, zsynchronizowane metryczne intrygi, refleksyjne nastroje, rytmiczne linie basu i wijące się melodie saksofonu tworzą napędzany, pewny siebie i intrygujący dźwięk.

Album charakteryzuje się dużą dynamiką i interaktywnością. Brak instrumentu harmonijnego stawia w centrum uwagi wyobraźnię saksofonową Bévort oraz skomplikowane muzyczne konwersacje trio. Intymny świat organicznych tekstur instrumentalnych stanowi odpowiednie osobiste medium, przez które opowiadane są historie kompozytorki.

„Northbound” to czwarta płyta Bévort z jej trio, a także szesnasta płyta jako liderki zespołu. Artystka występowała i koncertowała międzynarodowo w big bandach u boku takich artystów jak Maria Schneider, Charlie Watts i John Scofield. Przez lata otrzymała wiele prestiżowych nagród, w tym Nagrodę Bena Webstera, Nagrodę JASA i liczne granty artystyczne w uznaniu jej umiejętności i wizji.