Legenda kubańskiej muzyki powraca!

Omara Portuondo, kubańska legenda muzyki, powraca z nowym albumem zatytułowanym „Vida”. Płyta została wydana przez wytwórnię One World Records, a jej premiera odbyła się 12 maja 2023 roku. Wersja winylowa będzie dostępna od 1 lipca br.

„Vida” to album, który nasycony jest kubańskim sonem i bolerem. Oba gatunki muzyczne są charakterystyczne dla kubańskiej tradycji muzycznej i mają bogatą historię na wyspie. Son to energetyczny styl muzyczny, który łączy afrykańskie rytmy i melodie z elementami hiszpańskiej gitary i europejskiej harmonii. Jest to radosna i taneczna muzyka, która często opowiada o codziennym życiu i miłości. Bolero natomiast to bardziej romantyczny gatunek, który skupia się na głębokich emocjach i sentymentach. Charakteryzuje go powolne tempo, delikatne aranżacje i teksty opowiadające o miłości, tęsknocie i rozterkach. Omara Portuondo w pełni oddaje ducha i esencję kubańskiego sonu i bolera. Jej głos przepojony jest emocjami i wyraża zarówno radość, jak i melancholię. To połączenie dwóch gatunków muzycznych tworzy niezwykłą atmosferę i pozwala słuchaczom przenieść się w świat kubańskiej muzyki i kultury.

Omara Portuondo, znana również jako „Diva z Buena Vista Social Club”, zdobyła ogromną sławę w wieku 67 lat, dzięki czemu została uznana za jedną z najważniejszych artystek kubańskiej muzyki. W 2009 roku zdobyła nagrodę Latin Grammy Award dla najlepszego współczesnego albumu tropicalnego, a także otrzymała nagrodę Latin Grammy Lifetime Achievement Award. W 2019 roku była nominowana do trzech nagród Grammy, a w 2021 roku otrzymała Złoty Medal za Zasługi w Sztukach Pięknych od hiszpańskiego Ministerstwa Kultury i Sportu.

Album „Vida” jest hołdem dla muzycznego dziedzictwa Omary. Na płycie usłyszymy jej charakterystyczny głos, który doskonale współgra z wokalami innych legendarnych artystów. Każdy, kto kochał kubańską i latynoamerykańską muzykę w ciągu ostatnich 50 lat, rozpozna piękno ponadczasowych piosenek.

Warto zwrócić uwagę na kilka utworów z albumu „Vida”.  Bolero a la Vida to piosenka nagrana wspólnie z Gaby Moreno, która przyniosła im nominację do nagrody Latin Grammy. Silencio i Duele to ballady, które odzwierciedlają melancholijny nastrój artystki, związany między innymi z pandemią. Omara Portuondo również włączyła się w ruch Black Lives Matter, wykonując utwór Now jako wyraz swojego protestu przeciwko systemowemu rasizmowi i przemocy. Na płycie znajduje się także wiele innych pięknych utworów, takich jak Se Feliz z udziałem Keb’a Mo’a czy Gracias a la Vida z Natalią Lafourcade.

Produkcją albumu „Vida” zajęli się Gaby Moreno, Ethiel Failde, Pedro Pablo Cruz, Alex Cuba, Orestes Aguila, Rodrigo Sosa i Amaury Pérez. Miks i mastering wykonano pod kierownictwem Orestesa Aguilii. Cały proces nagrywania był nadzorowany przez syna Omary, Ariela Jiméneza Portuondo, który od wielu lat opiekuje się karierą i samopoczuciem matki.

„Vida” to album, który nie tylko oddaje hołd kubańskiej muzyce i kulturze, ale także wyraża głębokie uczucia i myśli artystki w trudnym czasie. Omara Portuondo udowadnia, że niezależnie od wieku, można nadal tworzyć piękną muzykę i dotykać serc słuchaczy.