FlowerKings plakat 3
FlowerKings plakat 3

The Flower Kings już w przyszły weekend w Polsce!

The Flower Kings, jeden z najważniejszych współczesnych zespołów na scenie rocka progresywnego już za tydzień wystąpi w Polsce. 20 października zespół będzie można zobaczyć w warszawskiej Progresji. Muzycy ruszają w trasę promującą nowy album “Banks Of Eden” wydany po pięcioletniej przerwie. To pierwsza płyta nagrana w klasycznym składzie: Stolt, Bodin, Reingold i Froberg uzupełnionym o młodego niemieckiego perkusistę Felixa Lehrmana. W Warszawie towarzyszyć im będą dwa fantastyczne krajowe supporty – pochodzący z Zawiercia Brain Connect, oraz wrocławski Echoe promujący debiutancką płytę, której recenzje możecie znaleźć na naszej stronie pod tym linkiem: https://laboratoriummf.com/2012/10/recenzje-nowosci-echoe-echoe-2010.html. Następnego dnia, 21 października The Flower Kings będą gwiazdą progresywnego festiwalu Sophiscapes, który odbędzie się w krakowskim klubie Studio.

20/10/2012

The Flower Kings [Szwecja] / Brain Connect [Polska] / Echoe [Polska]

Warszawa, Progresja, ul. Kaliskiego 15a

otwarcie bram godz.  18:00 ( koncert: 19:00 )

bilety w cenie 65 złotych przedsprzedaż, 75 zł w dniu koncertu dostępne w klubie oraz sieci Eventim

Więcej info:

Facebook: www.facebook.com/events/410134739039304/

Last.fm: www.lastfm.pl/event/3317346+The+Flower+Kings+at+Progresja+on+20+October+2012

Biografie

The Flower Kings

Królowie progresywnego rocka ze Szwecji. Rezultat perwersyjnej fascynacji muzyką Yes, Genesis, Weather Report i Phish – to cytaty z prasy muzycznej opisujące dokonania The Flower Kings ale nie do końca oddające prawdę o zespole.

Wszystko mi jedno, jak opiszą to co robimy – wyznaje lider Roine Stolt – Jeśli nazwą to rockiem progresywnym, nie obrażę się. Jeśli określą jako heavy metal, przyjmę z pokorą. Jeśli wymyślą jeszcze coś innego – zachowam spokój. Ważne jest tylko jedno – by nasza muzyka podobała się ludziom.

Nazwa zespołu objawiła się w 1993 roku, kiedy to Roine Stolt wydał solowy album „The Flower King”. Muzycy, którzy wzięli wówczas udział w sesjach, postanowili kontynuować współpracę i tak narodził się nowy zespół. W ciągu blisko dwudziestoletniej kariery uzyskali kultowy status i mogą poszczycić się bardzo bogatą dyskografią (zarówno albumy studyjne, jak i wydawnictwa koncertowe). Niezwykle aktywny Stolt znalazł jeszcze czas, by wziąć udział w nagraniach wysoko cenionej formacji Transatlantic. Równie aktywny poza zespołem jest Jonas Reingold, którego niedawno polska publiczność mogła posłuchać podczas znakomitego koncertu Karmakanic we wrocławskim Eterze.

Najnowszy album Szwedów – i zarazem pierwszy po pięcioletniej przerwie – „Banks Of Eden” nagrany został z nowym perkusistą, pochodzącym z Niemiec Felixem Lehrmannem. Materiał powstał przy użyciu instrumentów oraz sprzętu nagraniowego typowego dla lat 60. i 70., co miało zapewnić charakterystyczne dla muzyki z tego okresu brzmienie. O nowym wydawnictwie Roine mówi w następujący sposób: Jesteśmy piątką indywidualistów pochodzących z pięciu różnych środowisk. Myślę, że to słychać na 'Banks of Eden’ i ta różnorodność jest tego odzwierciedleniem. Frank Zappa, The Beatles, Igor Strawiński, Deep Purple, Led Zeppelin, Yes, Genesis, to wszystko słychać w naszej muzyce.

Wkrótce po wydaniu płyty muzycy wyruszą w kolejną trasę koncertową, która tym razem zahaczy o Polskę. Będzie to już druga wizyta formacji w naszym kraju. Poprzednio odwiedzili nas równo dziesięć lat temu.

Chcemy po prostu wyjść i grać. Granie to dla nas wielka radość i zabawa, a prezentujemy muzykę, która jest nieco bardziej wymagająca niż trzy akordy, trzy minuty i wielki hałas. Chociaż osobiście lubię takie zespoły jak Coldplay i Foo Fighters… Granie muzyki progresywnej oznacza dla mnie to, że masz możliwość łamać zasady, jeśli tylko tego zapragniesz – dodaje sympatyczny lider The Flower Kings.

Brain Connect

Powstał pod koniec roku 2005 w Zawierciu, początkowo istniał jako duet perkusisty oraz basisty (Przemysław Całus/Marcin Szlachta). Od roku 2006 współpracuje już pod nazwą Brain Connect wraz z gitarzystą (Markiem Makiełą) oraz klawiszowcem (Tomaszem Zwolińskim) nad materiałem na swoje pierwsze demo „Handmade” (luty 2007). Po tym czasie następuje w zespole zwrot, muzycy tworzą z powrotem w duecie. W lipcu 2008 roku muzycy rozpoczynają współpracę z nowym gitarzystą – Michałem Ziają, z którym w styczniu 2010 jako trio nagrywają mini-album „Get On Time”, na którym znajduje się prawie pół godziny muzyki (trzyczęściowy utwór Bullet, The Art Of Flying oraz Compression). 

Współpraca z Michałem Ziają (do kwietnia 2010) owocuje kilkoma wygranymi oraz wyróżnieniami podczas licznych udziałów w przeglądach i festiwalach. Do najważniejszych można zaliczyć Go Rock Festiwal 2008 w Stalowej Woli, występ w łódzkiej Wytwórni u boku zespołów Riverside, Disperse, Tides From Nebula oraz Dianoya w roku 2009 oraz XVIII Spotkanie Muzyków Jazzowych 2009. Zespół kwalifikuje się także do ćwierćfinału antyradiowego AntyFestu. Od czerwca 2012 roku współpracują z klawiszowcem Krzysztofem Walczykiem (Kruk) oraz mikołowskim gitarzystą Janem Mitorajem. Pierwszy wspólny występ na Free Art Fest From Poland w Częstochowie okazuje się już sporym sukcesem, zespół zdobywa pierwsze miejsce w kategorii Art Rock, a także nagrodę Grand Prix festiwalu. Brain Connect ma także na koncie udział w finałach festiwalów takich jak Rockowe Wieczory w Rzeszowie oraz Rock Nocą w Zielonej Górze.

Echoe

Powstało w 2008 roku we Wrocławiu. Od tamtej pory intensywnie tworzy, skacze, robi fikołki w miejscu i odkrywa coraz to nowe niemożliwe obszary. Zespół porusza się w bardzo różnorodnej stylistyce od stosunkowo łagodnych, choć dynamicznych, funkowych brzmień do ciężkiego, progresywnego rocka. Prezentowane przez nich utwory są rozbudowanymi opowieściami muzycznymi, w których fabuła nasiąknięta jest emocjami i nieoczekiwanymi zwrotami akcji. W roku 2010 Echoe nagrało pierwszą płytę „Echoe 2010”. W lipcu muzycy udostępnili zwiastun nowego materiału w postaci utworu „Fantasmagorian”.

Źródło: Fantom Media

Więcej info:

The Flower Kings – www.facebook.com/TheFlowerKings Brain Connect – www.facebook.com/pages/Brain-Connect/59787672882 Echoe – www.facebook.com/echoeband