Zakończyła się II Ofensywa Teatralna Kosmos!

W terminie 26-27.10.2012 odbył się festiwal „Ofensywa Teatralna Kosmos – druga próba remontu kultury” zorganizowany przez Stowarzyszenie Smartness oraz grupę teatralną Pomarańcze w Uchu Na Skarpie Bez Kartki.

W ramach rozpoczynających festiwal warsztatów teatralnych prowadzonych przez Teatr Krzyk, swoje umiejętności doskonaliło ponad trzydziestu młodych i utalentowanych adeptów aktorstwa. W przestrzeni miejskiej można było podziwiać związane z tematyką kosmiczną happeningi promujące festiwal wśród mieszkańców Poznania.

Drugiego dnia festiwalu na scenie O.T. Maski przy al. Niepodległości gościły alternatywne grupy teatralne. Ponad sto osób podziwiało cztery spektakle zaprezentowane przez zaproszonych artystów. W pierwszej kolejnośd na deskach teatru zaprezentowała się grupa Kingdom of the Curvy Fork ze spektaklem zatytułowanym „Kaszpirowski Medytacje”. Następnie scenę i skupienie publiczności opanował Eliasz Gramont, który w „Biję na alarm!”, przedstawił widzom ciekawą interpretacje utworu Stanisława Lema „Ratujmy Kosmos”. Dzięki grupie teatralnej Afront sala O.T. Maski wielokrotnie wypełniała się wybuchami śmiechu publiczności. Artyści zapraszali widzów do aktywnego udziału w spektaklu, a ci odpowiadali bardzo żywiołową reakcją. Aktorki Teatru Realistycznego ukazały w interpretacji wierszy Białoszewskiego i Wojaczka omawiany w wielu kręgach i obecny w kulturze temat tożsamości płciowej.

Festiwal zakończony został dyskusją z udziałem widzów o stanie współczesnej sceny niezależnej przy akompaniamencie skrzypiec Eliasza Gramonta. Spotkanie, którego byliśmy świadkami, wypełniło zimny kosmos gorącą dyskusją i integracją dwóch dotąd oddzielonych przestrzeni- widowni i sceny.

Źródło: Stowarzyszenie Smartness