,,Pop – Fiction” – pierwszy solowy album Michała Wierby.

W 2022 roku Mike Verba planuje wydanie pierwszego solowego albumu, w nurcie ,,one man show” – wszystkie ścieżki dźwiękowe, aranżacje, produkcja utworów i realizacja stworzone są przez artystę. Tytuł krążka – „Pop – Fiction” – nawiązuje do postmodernistycznego kina II połowy XX wieku, eklektyzmu, techniki kolażu i zabawy konwencją. Verba puszczając oko do Quentina Tarantino, proponuje odbiorcy nowy wymiar pianistyki jazzowej i koncepcji artysty solowego.

Album podzielony jest na dwie części – pierwsza część to utwory z pogranicza elektroniki, jazzu i muzyki popularnej, druga utrzymana jest konwencji solo piano i gatunku ,,modern classical”, które Verba przełamuje doborem środków, ognistym temperamentem i repertuarem. A ten jest niestandardowy, gdyż na albumie będzie można znaleźć własne kompozycje pianisty, jak i klasyki muzyki rozrywkowej, m.in. Red Hot Chilli Peppers, Nirvane, George’a Michaela, Eda Sheerana czy Stinga.

Co istotne, „Pop – fiction” planowane jest jako projekt interaktywny, nie tradycyjnie pojmowany album. Okładka i visual krążka utrzymany jest w stylistyce komiksowej, a sam album to opowieść – gra, przez którą ma przejść odbiorca. Tych, którzy kupią album fizyczny i wypełnią ,,zadania” czeka nagroda – 3 zamknięte koncerty artysty w różnych miejscach Polski. Dystrybucją cyfrową albumu zajmuje się Wydawnictwo Agora (Agora Digital Music).

Realizacja i promocja albumu jest powiązana ściśle z kanałem artysty na YouTube. Każdy z kilkunastu utworów ukazuje się regularnie – 1 w miesiącu/co 2 tygodnie – na kanale Mike Verba www.youtube.com/c/MikeVerba, w formie wideoklipu i jednocześnie na serwisach streamingowych. Do albumu dołączony jest komiks – każdy utwór ma swoją opowieść, a cała płyta tworzy story – muzyczny komiks, który można nabyć wraz z płytą.

Do albumu dołączone są zadania – kto je wypełni otrzymuje wstęp na jeden z planowanych zamkniętych koncertów premierowych. Odbiorcy angażowani są regularnie przez media społecznościowe do udziału w ,,zabawie”. Odbiorcy mają wpływ na repertuar. O ile bowiem część utworów na albym jest już wybrana i realizowana, kilka utworów na album to wygrane utwory muzycznej gry, która odbywa się cyklicznie na fanpage’u Mike Verba Music jako Cover Story Music Game. Fani wypełniają ankietę, w której decydują, który z proponowanych utworów chcieliby usłyszeć w wersji artysty. Zwycięski numer dostarczany jest odbiorcom w formie videoklipu na kanale YouTube. Zabawa odbywa się cyklicznie raz w miesiącu. Do tej pory odbyły się 2 edycje, a wybrane przez fanów Californication i Careless Whisper można obejrzeć na kanale.

Fot. Klaudia Krupa

(Visited 6 times, 1 visits today)