Benoît Delbecq – The Weight of Light

Jak preparować fortepian to na całego. Technika pianistyczna jak i kompozytorska paryskiego artysty Benoît Delbecq’a zdecydowanie wykracza poza wszelkie przyjęte standardy. Zainspirowany takimi źródłami wiedzy jak: matematyka, fizyka, poezja i architektura, artysta tworzy własny dźwiękowy i niezależny wszechświat. Kiedy komponuję, to tak samo, jakbym tworzył kształt jakiegoś przedmiotu. Przyglądam mu się z różnych stron i kiedy obracam go dookoła, odkrywam kształty schowane pod innym kątem. Zaintrygowany wizualną warstwą muzyki, Benoît Delbecq stworzył do tego własną notację graficzną.

Tytuł płyty – „The Weight of Light” – to poetycka parafraza fizycznych właściwości światła, które jak naukowo dowiedziono ma swoją masę. Aby zrozumieć artystyczne założenia artysty, wystarczy wsłuchać się w jego muzykę, co bynajmniej nie jest aż takie trudne. Dziewięć utworów na płycie, zdających się posiadać jakieś mistyczne i egzotyczne właściwości, wprowadza nas w swoisty trans. Faktura jest zdecydowanie polifoniczna. Partie oparte na spreparowanych dźwiękach fortepianu napędzają muzyczną narrację, nadając jej wyczuwalny, chociaż nie do końca określony puls. Ostinatowy charakter takich utworów jak chociażby Anamorphoses idealnie łączy się z ich tonalnym wyzwoleniem. Warstwa brzmieniowa upodabnia się czasami do indonezyjskiego gamelanu, co jeszcze bardziej podkreśla kreatywność autora. Muzykę już nie tylko słyszymy, ale i widzimy w trójwymiarowych kolorach. Wszystkie założenia artysty nie są już tylko czystą teorią, ale mają przełożenie w uchwytnej dla nas praktyce.

Język muzyczny Delbecq’a ma swoje oryginalności zarówno w fakturze i barwie instrumentalnej, ale również w harmonii i rytmice. Wszystkie te osobliwości łączą się z jego szlachetną, ideowo-artystyczną postawą. „The Weight of Light” to jedno z najciekawszych nagrań, jakie ujrzały „światło” dzienne w ostanim czasie. „Światło”, które w twórczości francuskiego artysty przyjmuje zupełnie inną wagę.

1. The Loop of Chicago 2. Dripping Stones 3. Family Trees 4. Chemin sur le crest 5. Au fil de la parole 6. Anamorphoses 7. Havn En Havre 8. Pair et impair 9. Broken World SKŁAD: Benoît Delbecq - fortepian WYDANIE: Pyroclastic Records, 21 Luty 2021
KONCEPT
9.5
WYKONANIE
9
PRODUKCJA
8.5
OCENA CZYTELNIKÓW1 Vote
9.4
9
OCENA