Premiera singla z płyty „The world we live in” Tomasza Betki ze specjalnym udziałem Jana Nowickiego

Dobrze zmrożona pięćdziesiątka to kolejny singiel promujący płytę „The world we live in” pianisty, kompozytora i producenta Tomasza Betki. W utworze gościnnie wystąpił Jan Nowicki, który dzieli się swoimi refleksjami dotyczącymi przemijania i odpowiada na pytanie, które Tomasz Betka postawił wszystkim zaproszonym na płytę artystom: Co się państwu podoba, a co się nie podoba we współczesnym świecie? Oprócz Jana Nowickiego na płycie można usłyszeć także: Piotra Fronczewskiego, Beatę Kawkę, a także gości z Japonii, Brazylii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych i Litwy.

Ludzie świat niszczą. Zniszczyliśmy do tego stopnia Ziemię, że Ziemia postanowiła się na nas zemścić. – mówi Jan Nowicki w utworze Dobrze zmrożona pięćdziesiątka, w którym przejmująco opowiada co go porusza we współczesnym świecie i dzieli się refleksjami odnośnie przemijania. Autorem muzyki jest Tomasz Betka, który skomponował wszystkie utwory jakie znalazły się na płycie „The world we live in”, która ukazała się w 2021 roku.

Tekst Jana Nowickiego niewątpliwie skłania do refleksji na temat życia i śmierci, tego co ludzkie, ale też nie brakuje tu metafizyki. Porusza mnie to co Jan Nowicki mówi o Bogu, będąc jednocześnie agnostykiem. Bardzo ujęły mnie też fragmenty, w których podkreśla, że szczęście i radość, to te małe rzeczy i przyjemności, jak choćby…dobrze zmrożona pięćdziesiątka. Tworzyć muzykę do takich tekstów to właśnie duża radość i przyjemność. – mówi Tomasz Betka.

Album „The world we live in” powstał w czasie pandemii, kiedy świat się zatrzymał, a Tomasz Betka zamknął się w swoim rodzinnym domu i zaczął pracę nad płytą. To wtedy przyszedł mu do głowy pomysł, żeby do powstałych kompozycji zaprosić osoby z różnych części świata i poprosić je o podzielenie się refleksją na temat współczesnego życia. Na płycie można usłyszeć autorskie wypowiedzi Jana Nowickiego, Piotra Fronczewskiego, aktorki Beaty Kawki, a także japońskiego kompozytora, pianisty i poety Tatsuro Yokoyamy i 90 – letniej cioci Tomasza Betki, która w utworze Sibiras czyta rodzinny pamiętnik.

Kompozycje Tomasza Betki posiadają silną linię melodyczną, proste, zgrabne formy, ocierające się momentami o harmonię zarówno jazzową, jak i klasyczną. Oprócz Tomasza Betki grającego na fortepianie w utworze można także usłyszeć: Dominika Haliniaka (trąbka); Konrada Kubickiego (kontrabas); Michała Piotrowskiego (perkusja).

 

Dobrze zmrożona pięćdziesiątka

Słowa: Jan Nowicki

Muzyka: Tomasz Betka

Autor klipu: Antoniusz Dietzius