Majamisty Trio – Organic

Serbska pianistka i kompozytorka Maja Alvanović i jej Majamisty Trio kazała sobie czekać na najnowszą płytę aż sześć lat. To długo zważywszy na fakt jakim powodzeniem cieszyło się jej poprzednie wydawnictwo „Love” (2014). Jednakże kariera pianisty jazzowego na Bałkanach jak i gdziekolwiek indziej na świecie nigdy nie jest łatwa, a dłuższe przerwy w nagraniach nie muszą być efektem zaprzestania działalności muzycznej, ale wynikiem poszukiwania nowych inspiracji i dróg artystycznego rozkwitu. Często prowadzi to do zmian w stylistyce gry i wsłuchując się w najnowszy krążek „Organic” trudno nie ulec wrażeniu, że właśnie tak stało się w tym przypadku.

Jasny, subtelny, klarowny, wyjątkowo melodyczny i panegiryczny wydźwięk poprzedniego wydawnictwa, na „Organic” zastąpiony został nokturnową atmosferą, ciemnymi odcieniami muzycznych barw i otwartą formą. Słyszymy szerokie rubato, wijące się nieustannie melizmaty i spadające niczym gwiazdy glissanda. Zastygające w swojej monumentalnej pozie tematy i lejącą się z każdego taktu lirykę. Minimalizm i powściągliwość staje się tu największą cnotą, a paleta harmonicznych progresji polem niestrudzonej pracy motywicznej. „Organic” jest pełne bezpośredniej prostoty, a zarazem naładowane pasją.

Do piękna, które było tak jaskrawo widoczne na poprzednim wydawnictwie, tutaj trzeba dotrzeć z większym wysiłkiem, ale gdy w końcu znajdziemy się w zaczarowanym świecie Majamisty Trio nie trudno będzie ulec jego urokowi i chcieć pozostać tam na wiele dłużej, przechodzić od utworu do utworu i odkrywać jego tajemnice. Maja Alvanović pozostaje wciąż tą samą pianistką o nadzwyczajnej artystycznej wrażliwości, ale ciągle poszukującą nowych środków wyrazu, przez co zaskakuje, zmusza do skupienia na muzycznej materii i nieustannie zachwyca.

1. Heritage 2. Longing 3. They Couldn’t Stop Travelling 4. Duda Jam 5. Jungle 6. Absence 7. Minuet For a Dog 8. Because of Rain SKŁAD: Maja Alvanović - fortepian; Ervin Malina - kontrabas; Lav Kovač - perkusja WYDANIE: Mistyland, 11 kwiecień 2020
Koncept
8.4
Wykonanie
8.6
Produkcja
7.9
OCENA CZYTELNIKÓW14 Votes
9.4
8.3
OCENA