unnamed (24)
unnamed (24)

Adam Bałdych i Leszek Możdżer – wspólna trasa i nowy album!

bałdych-możdżer-foto Łukasz Berens

26 stycznia 2024 roku na rynku muzycznym pojawi się album, który z pewnością wywoła duże poruszenie w środowisku jazzowym – „Passacaglia”. Jest to wynik współpracy dwóch wybitnych postaci polskiego jazzu: skrzypka Adama Bałdycha i pianisty Leszka Możdżera. Ten niezwykły projekt, wydany przez Imaginary Music, stanowi połączenie talentów artystów, którzy już wcześniej, w 2009 roku, udowodnili swoją muzyczną zgodność podczas wspólnego występu w Operze Wrocławskiej.

Album „Passacaglia” jest odzwierciedleniem muzycznych aspiracji Bałdycha i Możdżera. Artystom udało się stworzyć unikalne połączenie muzyki improwizowanej z elementami muzyki poważnej, tworząc płytę, która jest równocześnie dostępna dla słuchaczy, jak i pełna głębokich muzycznych odkryć. Wykorzystanie tak niezwykłych instrumentów jak renesansowe skrzypce, dwa fortepiany w różnych strojeniach (A+442 Hz i A+432 Hz) oraz preparowane pianino, nadaje albumowi niepowtarzalny charakter.

Album składa się z 15 utworów, które łączą pełną improwizację z precyzyjnie skomponowanymi partiami, prezentując także osobiste interpretacje dzieł Erika Satie i Josquina des Prez. To mieszanka, która ukazuje zarówno techniczną biegłość muzyków, jak i ich zdolność do twórczego dialogu, pełnego emocji i muzycznej wyobraźni.

Promocji albumu „Passacaglia” towarzyszyć będzie trasa koncertowa, która rozpocznie się 15 lutego w Poznaniu. Trasa obejmie również takie miasta jak Gorzów Wielkopolski, Białystok, Wrocław, Warszawa i Gdańsk. Szczególnie warte odnotowania jest, że koncert w Gorzowie Wielkopolskim już został wyprzedany, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu publiczności.

Bałdych i Możdżer to artyści, którzy nie boją się przekraczać granic gatunków muzycznych, eksplorując nowe tereny sonorystyczne i emocjonalne. Ich album „Passacaglia” oraz towarzysząca mu trasa koncertowa to wydarzenia, na które czeka wielu miłośników jazzu, pragnących doświadczyć muzycznej podróży pełnej wyrafinowania i intensywności.

„Passacaglia” to nie tylko świadectwo muzycznych umiejętności Bałdycha i Możdżera, ale także dowód na to, że polski jazz nadal dynamicznie się rozwija, będąc źródłem nie tylko artystycznego zadowolenia, ale i narodowej dumy.

 

Trasa koncertowa:

15.02 Poznań, Sala Ziemi

17.02 Gorzów Wielkopolski, Teatr im. J. Osterwy (sold out)

19.02 Białystok, Opera i Filharmonia Podlaska

20.02 Wrocław, Teatr Muzyczny Capitol

26.02 Warszawa, Teatr Muzyczny Roma

27.02 Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka