Atom String Quartet z nowym albumem „Karłowicz Recomposed”

Ukazała się nowa płyta zespołu Atom String Quartet, nagrana wspólnie z Szczecin Philharmonic Wind Quartet – solistami Orkiestry Filharmonii Szczecińskiej: flecistą Filippo Del Noce, oboistą Mateuszem Żurawskim, klarnecistą Piotrem Wybrańcem i fagocistką Edytą Moroz. Płyta jest dostępna w serwisach streamingowych.

W programie albumu znalazło się 11 pieśni Mieczysława Karłowicza w aranżacjach muzyków Atom String Quartet. Pomysłodawczynią tej płyty jest Pani Dorota Serwa – Dyrektor Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

„Pieśni Mieczysława Karłowicza to bardzo nietypowy album w naszej dyskografii”– mówią muzycy ASQ – „Kiedy zastanawialiśmy się nad jego brzmieniem pomyśleliśmy, że warto postawić na kontrast. Uznaliśmy, że jazzowy kwartet smyczkowy ciekawie zabrzmi w połączeniu z klasycznym kwartetem stroikowym. Pomyśleliśmy, że z jednej strony osiągniemy barwę miejscami bardzo zbliżoną do symfonicznej, z drugiej – nie zrezygnujemy z kameralnego charakteru, gdzie każdy głos jest równoważny. Możliwości brzmieniowe, jakie zaoferował nam ten oktet, okazały się bardzo inspirujące.”

Pieśni Mieczysława Karłowicza to jeden z tych zbiorów, które pomimo swoich niewielkich rozmiarów mają olbrzymie znaczenie nie tylko dla historii muzyki, ale także dla niezliczonych rzesz artystów i słuchaczy. Napisane na głos z towarzyszeniem fortepianu stanowią pomost między romantyzmem a Młodą Polską – jednym z najpiękniejszych okresów polskiej kultury w XX wieku. Sam Mieczysław Karłowicz jest dziś patronem Filharmonii w Szczecinie, instytucji która w sposób szczególny popularyzuje jego twórczość.

„Muzyka wokalna i instrumentalna to nie dwa przeciwległe bieguny, ale dwie strony tego samego medalu, a nierzadko – doskonała jedność, nadająca uniwersalności utworom, które je zawierają” – uważają muzycy Szczecin Philharmonic Wind Quartet – „Karłowicz nawet w dziełach na głos i fortepian posługuje się muzycznymi środkami wyrazu charakterystycznymi dla instrumentalnych form kameralnych. Warto zatem pozwolić sobie na nazwanie go kompozytorem „równoległym” – w ten sam sposób myślącym o głosie ludzkim i grze instrumentu muzycznego. W aranżacjach stworzonych przez Atom String Quartet znajdujemy potwierdzenie tego faktu. Mimo przeniesienia Pieśni na grunt instrumentalny, nie tracimy eterycznego sensu tekstu, który oddany jest za pomocą muzycznych środków wyrazu”.

„Karłowicz Recomposed” to odważna interpretacja klasycznych pieśni legendarnego kompozytora, które dzięki jazzowym improwizacjom zyskały całkiem nowe oblicze.

Wydawcą płyty jest Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie.