Nowa płyta Joachima Kühna – hołd dla legendy polskiego jazzu

Jazzowy geniusz Joachim Kühn przygotowuje się do wydania swojej najnowszej płyty, która stanowi hołd dla legendarnego polskiego jazzmana, Krzysztofa Komedy. Album, zatytułowany „Komeda”, ukaże się 30 czerwca tego roku i przynieść ma nową interpretację klasyki polskiego jazzu. Płyta jest zapisem koncertu, który odbył się 14 października 2022 roku z cyklu „Jazz at Berlin Philharmonic”. Joachim Kühn wystąpił tam w trzech formatach: solo na fortepianie, z New Trio (Chrisem Jennings – kontrabas i Eric Schaeffer – perkusja oraz w towarzystwie Atom String Quartet.

Krzysztof Komeda ma nie tylko status legendy w polskim jazzie, ale jest również jednym z pionierów jazzu europejskiego. Zyskał szeroką sławę jako kompozytor muzyki filmowej – napisał ścieżki dźwiękowe do takich filmów Romana Polańskiego jak: „Taniec wampirów”, Nóż w wodzie” i „Dziecko Rosemary”. Komeda zmarł w 1969 roku w wieku zaledwie 37 lat, jednakże zdołał pozostawić po sobie ogromne dziedzictwo. Jego twórczość odegrała ważną rolę w emancypacji jazzu europejskiego od amerykańskiej tradycji. Komeda połączył polską muzykę ludową i tradycję śpiewu melizmatycznego z cechami jazzu, stając się jednym z najbardziej lirycznych i melodyjnych głosów muzyki XX wieku.

Joachim Kühn, niemiecki pianista jazzowy i ikona gatunku, jest wielkim wielbicielem Krzysztofa Komedy. Obaj artyści spotkali się osobiście w grudniu 1965 roku w Warszawie kiedy to Kühn był obecny w studiu i słuchał sesji nagraniowej albumu „Astigmatic”. Od tego czasu Komedowe kompozycje stały się integralną częścią repertuaru niemieckiego pianisty. Dla mnie był jednym z wielkich wizjonerów europejskiego jazzu – wspomina Kühn.

„Komeda” to wyjątkowy album, który przenosi nas w magiczny świat jazzowej historii i osobistych wspomnień. Joachim Kühn i jego New Trio wraz z Atom String Quartet tworzą niezapomniane brzmienia, które oddają hołd nie tylko Krzysztofowi Komedzie, ale także przemawiają do serc słuchaczy na całym świecie. Ta płyta jest dowodem na to, jak potężny może być wpływ muzyki na nasze życie. Joachim Kühn, będąc wielkim admiratorem Komedy, kontynuuje jego dziedzictwo, odkrywając nowe obszary muzycznego dialogu i inspiracji. Ich wspólny język muzyczny nie zna granic, przekracza czas i miejsce, łącząc dwóch wybitnych artystów, którzy wnieśli nieoceniony wkład w rozwój jazzu europejskiego.

„Komeda” to nie tylko kolejny album w dyskografii Joachima Kühna, ale również wyraz wdzięczności i hołdu dla kompozytora, który na zawsze pozostanie ikoną polskiego jazzu. To spotkanie dwóch mistrzów jazzu stanowi symboliczne połączenie przeszłości i teraźniejszości, tworząc przestrzeń dla twórczego dialogu i wzajemnego zrozumienia. Wydanie albumu „Komeda” jest momentem, który powinien zostać zapamiętany jako kolejny kamień milowy w historii europejskiego jazzu. To hołd dla dziedzictwa, które Komeda pozostawił po sobie, oraz dla Joachima Kühna, który nie tylko kontynuuje jego pracę, ale również wpływa na przyszłość jazzowego rzemiosła.

Na koniec koncertu, jako osobiste wyznanie, Joachim Kühn wykonał utwór My Brother Rolf ku pamięci swojego zmarłego niedawno brata. To wzruszające zakończenie, które podkreśla również znaczenie jazzu jako okna dającego artystom wolność.