EABS_by_Zuza_Gąsiorowska_12
EABS_by_Zuza_Gąsiorowska_12

EABS wraca do korzeni, reinterpretując „Purple Sun” Tomasza Stańki

EABS - Reflections of Purple Sun_3000px

Rok 2023 okazał się dla zespołu EABS przełomowy pod wieloma względami. Ich w pełni autorski album „In Search of a Better Tomorrow”, nagrany wspólnie z pakistańską formacją Jaubi, odniósł międzynarodowy sukces. Krążek zdobył Fryderyka w kategorii „Muzyka Korzeni”, a zespół wystąpił na koncertach we Francji, Włoszech, Holandii, Belgii i Chinach. Krytycy na całym świecie, od The Guardian po Le Monde, docenili ich nowatorskie podejście, umieszczając album w zestawieniach najlepszych globalnych wydawnictw roku.

Po tym triumfie EABS postanowiło wrócić do korzeni, reinterpretując legendarny album Tomasza Stańko „Purple Sun”. Ich najnowsze dzieło, „Reflections of Purple Sun”, to głębokie studium rytmu, manifestujące się zarówno poprzez brak gościnnych instrumentalistów, jak i powrót do historii polskiego jazzu. Tak jak debiutancki album „EABS Repetitions…” hołdował Krzysztofowi Komedzie, tak teraz muzycy oddają hołd Tomaszowi Stańko.

Nagrania z albumu Stańki „Purple Sun” powstały 9 marca 1973 roku w monachijskiej Musikhochschule. Był to ostatni album pierwszego kwintetu trębacza, wydany w niskim nakładzie przez małą niemiecką wytwórnię Calig. Teraz, dokładnie 50 lat później, EABS powraca do tego legendarnego materiału. Koncept nagrania dojrzewał w zespole od 2017 roku, ale finalne przygotowania odbyły się w marcu 2023 roku. Premiera „Reflections of Purple Sun” miała miejsce 26 marca 2023 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Tydzień później, w warszawskim mieszkaniu Tomasza Stańki na ulicy Rozbrat, członkowie zespołu zarejestrowali album, budując w jego przestrzeni domowe studio.

To wyjątkowe miejsce, pełne dywanów, książek i muzycznych artefaktów, stworzyło niesamowity klimat do nagrania „Reflections of Purple Sun”. Marek Pędziwiatr, klawiszowiec zespołu, zagrał na pianinie, które pozostawił po sobie Stańko, a trębacz Jakub Kurek skorzystał z jego ulubionego instrumentu – trąbki Monette XLT+, ostatniej, jaką Stańko wybrał do swojej kolekcji. Jak sam Kurek przyznaje:

Trąbka, na której zagrałem, była najbardziej interesująca i inspirująca z powodu żywego i obszernego dźwięku oraz rozwiniętej technologicznie konstrukcji. Była również odpowiednia konceptualnie do wykonania nagrań opartych o muzykę z albumu „Purple Sun”, który w interpretacji EABS nabrał elektronicznego charakteru z kontekstem współczesnej muzyki instrumentalnej.

Muzycy stworzyli album jako refleksję nad rytmem. Album Stańki opierał się mocno na rytmie, a reinterpretacja EABS to jego współczesna wersja. Słowo „Reflections” w tytule odnosi się do odbicia światła – refleksu, czyli energii zamkniętej w czasie i przestrzeni, ale przeniesionej pół wieku później.

Za produkcję albumu odpowiada Astigmatic Records. Grafika, zaprojektowana przez Animisiewasza, nawiązuje do oryginalnej okładki „Purple Sun” autorstwa Pii Burri. Krążek dostępny będzie w wersji cyfrowej, CD i LP w podstawowej oraz limitowanej edycji.

„Reflections of Purple Sun” to wyjątkowy hołd dla Tomasza Stańki, pokazujący jednocześnie współczesną perspektywę zespołu EABS. Album staje się mostem między przeszłością a teraźniejszością, reinterpretując klasyczne brzmienia z szacunkiem, ale i odważnie dodając własne, nowoczesne spojrzenie na jazz

Skład zespołu:

Olaf Węgier – saksofon tenorowy, klarnet basowy, perkusja
Jakub Kurek – trąbka, Sequential Take 5
Paweł “Wuja HZG” Stachowiak – gitara basowa
Marcin Rak – perkusja, drum machine
Marek “Latarnik” Pędziwiatr – Nord Stage 3, Moog Voyager, pianino

Premiera: 10 maj 2024, Astigmatic Records