Mastodon prezentuje kolejną piosenkę z nowej płyty

Wizjonerzy z Atlanty, trzykrotnie nominowana do Grammy formacja Mastodon, po raz drugi zaostrzyła fanom apetyt na swoje siódme studyjne dzieło, zatytułowane „Emperor Of Sand”. Zapowiedziane na 31 marca 2017 roku wydawnictwo zwiastuje piosenka „Show Yourself”.

Najpierw poznaliśmy kompozycję Sultan’s Curse, którą można sobie przypomnieć niżej. Teraz można znaleźć w sieci energetyczną, organicznie brzmiącą piosenkę Show Yourself, w której tradycyjnie panowie dzielą się między sobą wokalami, choć najczęściej słychać śpiewającego perkusistę Branna Dailora. Utworem można się delektować niżej.

Album „Emperor Of Sand” jest następcą wydanego w 2014 roku albumu „Once More 'Round The Sun”, który dotarł do wysokiej szóstej pozycji na „Billboardzie” i znalazł się na pozycji dziesiątej na Wyspach. Piosenki Brann Dailor (perkusja, wokal), Brent Hinds (wokal, gitara), Bill Kelliher (gitara rytmiczna, wokal) i Troy Sanders (wokal, gitara basowa, klawisze) nagrywali z doskonale sobie znanym Brendanem O’Brienem, z którym spotkali się już w czasie sesji płyty „Crack The Skye” z 2009 roku), a który nagrywał wcześniej z AC/DC, Rage Against The Machine czy Pearl Jam. Sesje odbyły się w The Quarry Recording Studio nieopodal Atlanty oraz w Henson Studios w Los Angeles.

Pod względem treści, muzycy Mastodon powracają na „Emperor Of Sand” do opowiadania jednej historii. W skrócie dotyczy ona osobnika skazanego na śmierć na złowrogiej pustyni. Ważną częścią opowieści jest koncepcja upływającego czasu. 

– Cesarz Piasku to odpowiednik Ponurego Żniwiarza – wyjaśnia Brann. – Piasek reprezentuje czas. Jeżeli ktoś, kogo znasz, otrzymał diagnozę, wskazującą na rychłą śmierć, pierwsza rzecz, nad którą się zastanawia, jest czas pozostały do życia. Zawsze pojawia się wtedy pytanie: „Jak długo jeszcze?”.

Na płycie są refleksje na temat nieśmiertelności. W tym sensie „Emperor Of Sand” łączy się z całą naszą dyskografią. Jej zbudowanie zajęło nam 17 lat, lecz są tu również nasze reakcje na to, co zdarzyło się w ostatnich dwóch latach. Inspirują nas rzeczy bardzo prawdziwe, które przydarzyły się nam samym – dodaje Troy Sanders. 

Powstała płyta, będąca kolejnym dowodem na to, że Mastodon jest zespołem, który nigdy nie zadowala się tym, co już osiągnął, lecz stara się ciągle poszukiwać nowych dróg, rozwiązań, a przede wszystkim zaskakiwać. Na „Emperor Of Sand” fani doświadczą paru ostrych, nieoczekiwanych zakrętów aranżacyjnych, jednocześnie delektując się charakterystycznymi zagrywkami, które są nieodłączną częścią stylu wizjonerów z Atlanty. Choćby niesamowitymi partiami bębnów Branna Dailora. 

Mastodon to największy zespół swego pokolenia. Nikt nie ma do nich startu – napisał w recenzji jednej z płyt formacji magazyn „Rolling Stone”. Słowa te nic nie straciły na aktualności. 

Okładkę albumu „Emperor Of Sand” oraz booklet zaprojektował Alan Brown, znany jako Medusawolf. 

Tracklista:

1. Sultan’s Curse

2. Show Yourself

3. Precious Stones

4. Steambreather

5. Roots Remain

6. Word To The Wise

7. Ancient Kingdom

8. Clandestiny

9. Andromeda

10. Scorpion Breath

11. Jaguar God