Days of the Ceremony 2013

Druga edycja muzycznego święta dla fanów stoner i doom metalu oraz psychodelicznego rocka, czyli festiwalu Days of the Ceremony, odbędzie się w dniach 19-20 lipca 2013 roku w warszawskim klubie Progresja. Impreza, powołana do życia przez Ceremony Booking w zeszłym roku, zgromadziła na kilku wakacyjnych koncertach w Warszawie setki fanów mocnej muzyki. Po raz pierwszy nasz kraj odwiedzili pionierzy tego typu grania, jak Crowbar, Eyehategod, Fatso Jetson, czy Saint Vitus.

W tym roku w ciągu dwóch dni na festiwalowej scenie w warszawskim klubie Progresja zaprezentuje się 18 zespołów, wśród nich gwiazdy:  protoplasta doom-metalu Pentagram na pierwszym i jedynym ekskluzywnym koncercie w naszym kraju, stonerowe Orange Goblin, Acid King, czy ponownie odwiedzający Polskę z nową płytą Eyehategod. Towarzyszyć im będą takie zespoły jak psychodeliczna Samsara Blues Experiment, occult-metalowy In Solitude, hard-rockowe Valient Thorr, polskie składy Corruption i Belzebong, funeral-doomowy Ahab, retro-rockowe Troubled Horse i wiele innych.

Bilety na festiwal można kupować poprzez sieć Eventim, klub Progresja, a także przez stronę Ceremony Booking na platformie 8merch.com (www.ceremonybooking.8merch.com).

Cena biletów jednodniowych wynosi 130 zł za dzień. Karnet dwudniowy kosztuje zaś 220 zł.

Dzień przed głównym wydarzeniem – 18 lipca, w klubie Fonobar, odbędzie się festiwalowe before party, którego gwiazdą będzie szwedzki doom metalowy kolos – Suma. Supportować ich będą lokalne składy Major Kong wraz z Satellite Beaver. Dla posiadaczy dwudniowych karnetów festiwalowych wstęp na koncert kosztować będzie jedyne 25 zł, dla pozostałych osób 45 (w dniu koncertu 55 zł).

Krótkie info o niektórych z wykonawców:

Orange Goblin (UK)

Założony w 1995 roku brytyjski zespół, uznawany za kultowy w środowisku stoner/doom metalu. W 2012 roku powrócili z długo oczekiwanym, fenomenalnym albumem „A Eulogy of the Damned”, który potwierdził ich status gwiazdy w swoim gatunku.

Skład: Ben Ward, Joe Hoare, Martyn Millard, Christ Turner

www.facebook.com/orangegoblinofficial 

Pentagram (USA)

Ta amerykańska formacja uznawana jest, obok Black Sabbath, za jednego z pionierów doom-metalu. Z różnych powodów, zespół nie odniósł sukcesu w latach 70tych, jednak jego nagrania odnalezione po ponad dekadzie rozpoczęły trend powrotu do sabbathowych riffów i mrocznych klimatów.

Skład: Bobby Liebling, Victor Griffin, Greg Turley, Sean Saley

www.facebook.com/pentagramusa 

Eyehategod (USA)

Amerykański zespół sludge/doom metalowy, założony w 1988 roku. Jeden z najważniejszych przedstawicieli sceny Nowego Orleanu (tzw. NOLA). Ich inspiracją byli The Melvins, The Obsessed, Black Flag i Black Sabbath. Wypracowali bardzo charakterystyczne brzmienie, opierające sie na wolnym tempie, ciężkim brzmieniu, nieco bluesowych riffach i wrzeszczącym wokalu. 

Skład: Mike Williams, Jimmy Bower, Brian Patton, Joey LaCaze, Gary Mader

www.facebook.com/OfficialEyeHateGod 

Samsara Blues Experiment (DE)

Samsara to buddyjski termin określający nieustanne wędrowanie duszy i ciała. W taką właśnie podróż zabiera nas ten berliński skład. Łącząc w swojej twórczości trzy elementy: bluesa, duchowe wpływy hinduskich brzmień oraz mieszanki wszelkich innych elementów, oferują słuchaczowi niesamowite doznania.

Skład: Chrisitan Peters, Hans Eiselt, Richard Behrens, Thomas Vedder

www.samsarabluesexperiment

Troubled Horse (SWE)

Założony przez byłych członków uznanego proto-metalowego/retro-rockowego Witchcraft, Troubled Horse już po wydaniu pierwszego singla w 2003 roku (Bring My Horses Home/Shirleen) zyskał miano kultowego. Szwedzi kazali jednak długo czekać swoim fanom na pełnogrający album, który ukazał się dopiero w 2012 roku nakładem Rise Above Records. „Step Insinde” potwierdził hegemonię Örebro, niewielkiego miasta w środkowej Szwecji, jako centrum renesansu brzmień lat 60tych i 70tych XX wieku. Troubled Horse z impetem weszli na europejski i światowy rynek muzyczny, zgarniając za swoją płytę świetne recenzje i wiele nagród.

Skład: Mikael, Martin, Ola, Jens, John

www.facebook.com/troubledhorse 

Źródło: Klub Progresja

Więcej informacji:

www.facebook.com/ceremonybooking

www.daysoftheceremony.blogspot.com

Days of the Ceremony: www.facebook.com/events/551902461493413

Before party Days of the Ceremony: www.facebook.com/events/561023720597455