Świeża perspektywa jazzu od Benjamín Gísli Trio

Sierpień przynosi ciekawe wydarzenie na muzycznym rynku – debiutancki album islandzkiego pianisty Benjamína Gísli’ego. „Line Of Thought” – owoc kooperacji Fjordgate Records i Reykjavík Records Shop, to refleksja nad różnorodnością współczesnej sceny jazzowej, której granice Gísli zdaje się nieustannie przekraczać.

Benjamín Gísli, od lat związany z norweską sceną jazzową, zasłynął jako członek Bliss Quintet i Bento Box Trio. W swoim autorskim trio, Gísli łączy siły z basistą Andreasem Solheimem i perkusistką Veslemøy Narvesen, tworząc wielowymiarowe dźwiękowe pejzaże, które poruszają zarówno serce, jak i umysł. W twórczości tria wyraźnie słychać echa melodyjnej gry Billa Evansa, melancholii Esbjörn Svensson Trio i swobody Carli Bley. W hołdzie dla tej ostatniej na albumie znajduje się jej kompozycja Ida Lupino, obok siedmiu autorskich dzieł Gísli. Ten eklektyczny miks stylów sprawia, że „Line Of Thought” jest jednocześnie klasyczny i nowoczesny, a przede wszystkim – niezapomniany.

To, co wyróżnia „Line Of Thought” na tle innych albumów jazzowych, to niepowtarzalny charakter nagrania. Zarejestrowany w islandzkim studiu Sundlaugin, znanym z długoletniej współpracy z rockowym zespołem Sigur Rós, album czerpie z dziedzictwa grupy, łącząc jazzową swobodę z minimalistycznym podejściem do melodii i harmonii. W efekcie powstało dzieło odkrywające nowe oblicze jazzu – bardziej osobiste, bardziej refleksyjne, bardziej intensywne. Każdy utwór to osobna linia myślowa, której śledzenie dostarcza nieoczekiwanych i satysfakcjonujących odkryć.

Benjamín Gísli Trio ze swoją debiutancką płytą „Line Of Thought” udowadnia, że jazz nie jest muzyką sztywnych form i schematów. W skomplikowanych, ale pełnych harmonii kompozycjach zespołu, każdy znajdzie coś dla siebie – od miłośników klasycznego jazzu, przez wielbicieli minimalizmu, po fanów eksperymentów dźwiękowych. Album „Line Of Thought” ukaże się 18 sierpnia br.