Daniel Garcia Trio – Via de la Plata

Daniel Garcia idzie za ciosem i po znakomicie przyjętej płycie „Travesuras” nagrywa „Via de la Plata”. Nazwa albumu pochodzi od szlaku, który przemierzali niegdyś starożytni Rzymianie z północy na południe Półwyspu Iberyjskiego. To właśnie m.in. tam kształtowała się hiszpańska tożsamość narodowa, na którą wpływ miała kultura celtycka i nordycka, ale również bliskowschodnia jak i północno-afrykańska. Jak twierdzi artysta „Via de la Plata” to symbol tego jak w Hiszpanii wszystko połączyło się w piękną całość.

Aby sprostać swoim założeniom, pianista zaprosił do udziału w nagraniu urodzonego w Bejrucie trębacza Ibrahima Maaloufa, izraelską klarnecistkę Anat Cohen i hiszpańskiego gitarzystę Gerardo Núñeza. Jeśli dodać do tego stałych członków swojego tria pochodzących z Kuby (Reinier Elizarde – kontrabas; Michael Olivara – perkusja), to daje to nam iście wybuchową mieszankę talentu, doświadczenia, charyzmy i klasycznego, śródziemnomorskiego temperamentu.

Przyjęte wytyczne nie przytłoczyły autora płyty. Daniel Garcia gra to co mu w sercu siedzi. Muzyka jest sugestywna, natchniona, przepełniona osobowością pianisty jak i kulturą, z której się wywodzi. Melodie są charakterystyczne i łatwe do zapamiętania, choć pełno w nich nieoczekiwanych skoków interwałowych i gwałtownych zwrotów akcji. Obok autorskich pozycji znajdziemy również kompozycję jednego z najwybitniejszych hiszpańskich kompozytorów Manuela de Falli (Canción del fuego fatuo) oraz gitarowej legendy Paco de Lucii (Volar).

Płyta jest bardzo dynamiczna nawet w utworach balladowych, gdzie melodramatyczne frazy trąbki Maaloufa i charakterystyczna melizmatyka nie pozwalają zapomnieć o wiszącym gdzieś w powietrzu napięciu (Canción del fuego fatuo, The Silk Road). Najbardziej intensywne i figuratywne są pozycje z udziałem gitarzysty Gerardo Núñeza. To właśnie wtedy uaktywnia się charakter flamenco całości (Calle Compañía, Calima). Z kolei w momencie, kiedy pojawia się jedyna kobieta w składzie – Anat Cohen, narracja staje się bardziej śpiewna, więcej jest współbrzmień konsonansowych, a muzyczna fraza wyjątkowo płynna i łagodna, najbardziej zbliżona do tej znanej z muzyki klasycznej (La leyenda del tiempo, Pai Lan).

„Via de la Plata” to album w pełni spełniający swoje założenia i oferujący charakterystyczne brzmienia wywodzące się z jednego z najciekawszych i najpiękniejszych zakątków świata. Daniel Garcia zabiera nas w tę podróż pierwszą klasą. Oferta nie do odrzucenia!

 

(Visited 30 times, 1 visits today)
Daniel Garcia Trio - Via de la Plata
1. Canción del fuego fatuo 2. Calle Compañía 3. La leyenda del tiempo 4. Spring of Life 5. The Silk Road 6. Pai Lan 7. Volar 8. Via dee la Plata 9. Mar de la tranquilidad 10. Calima SKŁAD: Daniel Garcia – fortepiano, Fender Rhodes, syntezator; Reinier Elizarde “El Negrón” – kontrabas; Michael Olivara – perkusja; Gościnnie: Ibrahim Maalouf - trąbka; Gerardo Núñez – gitara; Anat Cohen – klarnet WYDANIE: Act Music, 24 Wrzesień 2021
KONCEPT9
WYKONANIE9
PRODUKCJA9
9OCENA
Ocena czytelników: (1 Głosuj)
9.3