Brian 'Fast' Leser - Fun Lovin' Criminals - Fot. Marcin Puławski
Brian 'Fast' Leser - Fun Lovin' Criminals - Fot. Marcin Puławski

25 Lat „100% Colombian” – Fun Lovin’ Criminals w La Belle Angele w Edynburgu

Brian 'Fast' Leser - Fun Lovin' Criminals - Fot. Marcin Puławski

21 grudnia 2023 roku, kiedy wiatr swoim zwyczajem hulał po ulicach Edynburga, klub muzyczny La Belle Angele stał się areną wyjątkowego wydarzenia muzycznego. Fun Lovin’ Criminals, zespół, który od lat 90. nieprzerwanie zachwyca swoimi energetycznymi występami, już po raz drugi w tym roku przybył do serca Szkocji, by zaprezentować swoją unikalną mieszankę stylów.

Koncert ten odbywający się tuż przed świątecznym okresem, zyskał wyjątkowy wymiar. W czasie, kiedy ulice miasta zdobiły świąteczne dekoracje, a powietrze wypełniło się oczekiwaniem nadchodzącego Bożego Narodzenia, występ zespołu stał się częścią przedświątecznej celebracji. Emocje, które zespół przekazywał ze sceny, doskonale komponowały się z atmosferą nadziei i radości, jaką niosą ze sobą święta. Dla wielu fanów, koncert stał się wyjątkowym preludium do świątecznego sezonu, przynosząc ducha wspólnoty i świątecznego ciepła w chłodne, zimowe dni.

Założona w 1993 roku grupa wytrwale podąża własną ścieżką muzyczną, łącząc różnorodne wpływy i stylowe eksperymenty. Koncert był okazją do świętowania 25-lecia ich drugiego albumu „100% Colombian” (1998), jednego z najbardziej charakterystycznych dzieł tego zespołu, stanowiącego kluczowy element ich muzycznej historii. Uznawana za jedną z ich najlepszych płyt, „100% Colombian” odzwierciedla unikalny styl tria, łączący elementy rocka, hip-hopu, jazzu i bluesa z typowym dla nich nowojorskim brzmieniem.

Frank Benbini - Fun Lovin' Criminals - Fot. Marcin Puławski

Zespół zaprezentował muzykę w dokładnie takiej samej kolejności jak na płycie. Największe wrażenie zrobił przebój Love Unlimited, będący hołdem dla Barry’ego White’a i jego wpływu na muzykę soul. Utwór ten ustanawia ton całego albumu – jest pełen charyzmy i stylu, charakterystycznego dla Fun Lovin’ Criminals. Korean Bodega, jeden z singli z tego albumu, pokazał unikalne połączenie hip-hopu i rocka, zaś jego chwytliwy refren i zapadająca w pamięć melodia szybko przyciągnęły uwagę fanów. Inne utwory, takie jak Big Night Out i 10th Street, pokazały bardziej refleksyjną i melancholijną stronę grupy, jednocześnie zachowując ich charakterystyczny rytm i flow.

Album „100% Colombian” jest uznawany za wyjątkowy również ze względu na swoje teksty. Charakteryzują się one wyrafinowanym połączeniem ironii, humoru i czasami mrocznych tematów, co jest charakterystyczne dla zespołu. Słowa na albumie poruszają różnorodne tematy, często związane z życiem w Nowym Jorku, skąd pochodzi zespół. Love Unlimited pokazuje ich lekkie podejście do tematyki miłości i uwodzenia, jednak nie brakuje również poważniejszych tonów. Southside i We Are All Very Worried About You poruszają tematy społeczne i problemy związane z przestępczością, narkotykami oraz trudnościami życia w miejskiej dżungli. Te utwory pokazują, że Fun Lovin’ Criminals nie boją się angażować w komentowanie rzeczywistości społecznej, robiąc to jednak w swój własny, niepowtarzalny sposób, lawirując między humorem a głębszymi, bardziej introspektywnymi tematami, co czyni ten album ciekawym i wielowymiarowym dziełem.

Na scenie La Belle Angele panowała atmosfera nieskrępowanej radości i nostalgii. Brian 'Fast’ Leser (wokal, keybords, gitara basowa, trąbka, flugelhorn, harmonijka), Frank Benbini (perkusja, wokal) i Naim Corazzi (gitara, wokal) zaprezentowali pełen gamę swoich umiejętności – od wirtuozerskiego grania na gitarze, przez hipnotyzujące partie klawiszowe, aż po energetyczne bębny. Każdy utwór był świadectwem ich muzycznej zręczności i zdolności do opowiadania historii, które łączą pokolenia.

Naim Corazzi - Fun Lovin' Criminals - Fot. Marcin Puławski

W drugiej części koncertu na scenie w La Belle Angele wybrzmiały kolejne hity zespołu, przenosząc publiczność w podróż przez najbardziej znaczące momenty swojej muzycznej kariery. Zaczynając od The Fun Lovin’ Criminal z debiutanckiej płyty „Come Find Yourself” (1996), grupa natychmiast złapała publiczność za serce. Utwór będący swoistym hymnem zespołu, wypełniony jest ich charakterystycznym dowcipem i błyskotliwym tekstem. Wykonanie na żywo tylko podkreśliło jego dynamiczny charakter i sprawiło, że cała sala pulsowała w rytmie tej ikonicznej melodii.

Słynne Loco rozbrzmiało z nową siłą udowodniając, że zespół potrafi stworzyć niesamowitą atmosferę koncertową. Publiczność, tańcząc i śpiewając, była doskonale zgrana z zespołem, co tylko potwierdzało charyzmę i sceniczne umiejętności Fun Lovin’ Criminals.

Na zakończenie, FLC zaprezentował Scooby Snacks, jeden z ich najbardziej rozpoznawalnych utworów. Ten numer, z jego charakterystycznymi samplami z filmów „Pulp Fiction” i „Reservoir Dogs” Quentina Tarantino, stanowił idealne zakończenie koncertu. Energetyczne wykonanie i interakcja z publicznością podczas tego utworu były kulminacją wieczoru, pozostawiając fanów w euforii i z niezapomnianymi wspomnieniami.

Koncert w La Belle Angele był nie tylko wyjątkowym świadectwem trwałości i znaczenia Fun Lovin’ Criminals na scenie muzycznej, ale także wyrazem głębokiej więzi, jaką zespół zbudował ze swoimi fanami. To była noc pełna emocji, w której każdy akord, każde słowo i każdy rytm miał swoje znaczenie, tworząc niepowtarzalną atmosferę wspólnego świętowania i wspomnień.
Podczas gdy echa ostatnich dźwięków Scooby Snacks powoli ustępowały miejsca nocnemu zgiełkowi Edynburga, publiczność opuszczała klub z poczuciem, że byli świadkami czegoś wyjątkowego. Występ Fun Lovin’ Criminals w La Belle Angele był nie tylko koncertem, ale  lekcją muzycznej pasji i autentyczności, świadczącą o niesłabnącej mocy i wpływie ich twórczości.

Fun Lovin' Criminals - Fot. Marcin Puławski

Fot. Marcin Puławski