Beskid Jazz & Folk Festival 2022

Legendarny Mino Cinelu gwiazdą pierwszej edycji Beskid Jazz & Folk Festival 2022.

W ostatni weekend września zapraszamy do Limanowskiego Domu Kultury, gdzie na scenie wystąpią Marcelina Gawron Quartet i Piotr Schmidt oraz słynny nowojorski perkusista Mino Cinelu wraz z duetem Surreal Players, w ramach nowego wydarzenia Beskid Jazz & Folk Festival.

Beskid Jazz & Folk Festiwal to zupełnie nowe wydarzenie muzyczne, będące okazją do
zaprezentowania odbiorcom zarówno tradycyjnych, jak i najnowszych odłamów muzyki
jazzowej i folkowej. Pierwsza edycja Festiwalu zaplanowana została na dwa dni od 23 do 24 września 2022 w Limanowej, stolicy malowniczego Beskidu Wyspowego.

W piątek 23 września Marcelina Gawron wystąpi wraz z wybitnymi instrumentalistami. Adam Jarzmikiem (fortepian), Piotr Narajowskim (kontrabas) oraz Sebastianem Kuchczyńskim (perkusja) również w towarzystwie wybitnego polskiego trębacza jazzowego – Piotra Schmidta. W programie autorskie utwory z pierwszego krążka wokalistki „Notes of life” w aranżacjach Adama Jarzmika oraz niespodzianki, które sprawią, że każdemu zrobi się ciepło na sercu. W trakcie koncertu usłyszymy utwory w świeżym i zaskakującym ujęciu.

W sobotę 24 września 2022 roku o godzinie 19:00 odbędzie się z kolei koncert gwiazdy festiwalu Mino Cinelu & Surreal Players. Mino Cinelu to artysta, którego nie trzeba przedstawiać – Sting, Miles Davis, Weather Report, Herbie Hancock, Peter Gabriel, Stevie Wonder, Lou Reed, Kate Bush, Dizzy Gillespie, Pat Metheny, Kate Bush, Branford Marsalis, Earth, Wind & Fire to tylko niewielka część międzynarodowych gwiazd popu i jazzu, z którymi Mino współpracuje od początku lat 70..

W trakcie festiwalu wystąpi z Surreal Players ze specjalnie przygotowanym na ten koncert repertuarem inspirowanym muzyką regionalną Beskidu Wyspowego. Artyści wykonają kompozycje autorskie, które w niestandardowy sposób, ale komunikatywnie i z wielką ekspresją łączą odległe od siebie gatunki muzyczne, jazz, folk, muzykę ilustracyjną i eksperymentalną. Melodyjne tematy, jazzowe improwizacje, perkusyjne groovy, różnorodne barwy i brzmienia przenikają się wzajemnie i przywodzą na myśl muzykę filmową. W połączeniu z niezwykłą energią i wirtuozerią gry Mino Cinelu kompozycje artystów tworzą bardzo spójną i esencjonalną, choć niezwykle ekspresyjną całość.

Duet Surreal Players stworzony przez Magdę Plutę (wiolonczela) oraz Krystiana Jaworza
(fortepian) gra kompozycje autorskie, śmiało łącząc w nich elementy stylistyczne jazzu, folku, muzyki ilustracyjnej, klasycznej i eksperymentalnej. Surreal Players rozpoczęli wspólną działalność posiadając już ciekawe artystyczne dokonania, takie jak udział w nagraniach dla Polskiego Radia i prestiżowej nowojorskiej wytwórni TZADIK, współpraca z wybitnymi artystami reprezentującymi różnorodne gatunki muzyczne (Zbigniew Preisner, Pudelsi, Bester Quartet, Max Klezmer Band, Samech) oraz występy na renomowanych festiwalach: Palm Jazz Gliwice, TZADIK Poznań Festiwal, Klezmore Festival Vienna, Stanser Musiktage – Stans Swiss, Warsaw Summer Jazz Days.

Program festiwalu:

23 września 2022 roku – godz. 19:00 – koncert Marceliny Gawron Quartet i Piotra Schmidta 
24 września 2022 roku – godz. 19:00 – koncert Mino Cinelu & Surreal Players 

Limanowski Dom Kultury, ul. Bronisława Czecha 4, 34-600 Limanowa

Bilety można nabyć na www.ldk.limanowa.pl oraz www.kupbilecik.pl