„Heart, Mind & Spirit” – Piotr Budniak Essential Group

„Heart, Mind & Spirit” to czwarta płyta zespołu Piotr Budniak Essential Group, która kontynuując założenia poprzednich wydawnictw jest swoistym studium antropologicznym. Tytuł niezobowiązująco nawiązuje do koncepcji człowieka jako sumy ducha, duszy i ciała wyznawanej we wczesnym chrześcijaństwie a wywodzącej się z filozofii hebrajskiej. Założeniem Budniaka jest próba uchwycenia esencji integralności człowieka z całą paletą jego uczuć, myśli, przekonań, doświadczeń, przeżyć i zmagań.

Warstwa muzyczna albumu odbiega nieco od poprzednich dokonań zespołu robiąc ukłon w stronę współczesnych trendów. Grupa odchodzi od stricte akustycznego grania poszerzając fakturę o wykorzystanie instrumentów elektrycznych oraz elektroniki.

Album ukaże się 30.09.2020 i do końca roku będzie dostępny do pobrania za darmo na stronie zespołu: www.pbessentialgroup.com!

Koncert premierowy odbędzie się 30.09.2020 w Warszawskim klubie SPATiF, w ramach cyklu JazzState, o godzinie 20.00. 

Tracklista:
1. The Gambler (Dedicated to M.G.)
2. Don’t Have To Shine Behind The Darkest Line
3. A Short Form In Your Dorm
4. Peecoo City
5. The Big Tree
6. Mr Lipton Lipovitsch
7. Futrix

Wszystkie utwory są autorstwa Piotra Budniaka.

Skład:
Wojciech Lichtański – saksofony, flet
David Doružka – gitara
Kajetan Borowski – fortepian, instrumenty klawiszowe
Piotr Narajowski – kontrabas
Piotr Budniak – perkusja
gościnnie:
Łukasz Belcyr – gitara (1), banjo (5)
Szymon Mika – gitara akustyczna (4)
Jakub Łępa – klarnet basowy (7)

Zarejestrowano przez Piotra Wilmanowicza we wrześniu 2019 (Cavatina Non-Profit Studio, Bielsko-Biała)
Miks oraz mastering: Mateusz Sołtysik

Projekt okładki: Łukasz Stylec
Zdjęcie z okładki: Łukasz Stylec, Maja Soś

Płytę zapowiadają dwie videosesje live zrealizowane z Vintage Sessions:
1. Futrix

2. The Big Tree

Piotr Budniak to urodzony w 1991 roku perkusista i kompozytor pochodzący z Zielonej Góry. Absolwent dwóch akademii muzycznych – w Katowicach i Krakowie. Laureat większości najważniejszych polskich konkursów jazzowych, odnoszący sukcesy także na scenie europejskiej. Koncertował m.in. w Chinach, Korei Południowej, Estonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Maroko, Rumunii, Rosji, Francji, Belgii, Słowacji, Czechach, Niemczech, na Węgrzech i Ukrainie.
Od najmłodszych lat dostrzegający pluralizm i wynikającą z niego relatywność rzeczywistości. Wewnętrznie skonfliktowany, poszukujący balansu pomiędzy sercem, rozumem oraz duchem. Uzależniony od wątpliwości i zadawania trudnych pytań, na które nie akceptuje prostych odpowiedzi. Zafascynowany linearną koncepcją gry na perkusji oraz translacją melodii w materię rytmiczną. Nieustannie poszukujący nowych inspiracji i środków wyrazu.

Współtworzy wiele zespołów jazzowych młodej generacji (m.in. Adam Jarzmik Quintet, Kasia Pietrzko Trio, The Forest Tuner, Klara Cloud & The Vultures). Koncertował z Robem Mazurkiem, Jeffem Parkerem, Troyem Robertsem, Adamem Larsonem, Corcoranem Holtem, Mike’m Russellem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Wojtasikiem, Arturem Majewskim, Piotrem Wyleżołem. Został także zaproszony do ostatniego autorskiego zespołu Tomasza Stańko, niestety ze względu na śmierć tegoż artysty udało im się wspólnie zagrać tylko jeden koncert.

W 2014 roku założył zespół Piotr Budniak Essential Group, którego fonograficzny debiut – „Simple Stories About Hope And Worries” został uznany za jedną z najlepszych płyt jazzowych 2015 roku przez czytelników Jazz Forum oraz JazzPRESS. Rok później czytelnicy Jazz Forum uznali sekstet Budniaka za jeden z najlepszych akustycznych zespołów jazzowych w Polsce. W maju 2017 grupa wydała album „Into the Life”, który bardzo szybko zebrał znakomite recenzje. Ponadto płyta została uznana za album miesiąca przez portal polish-jazz.blogspot.com oraz Laboratorium Muzycznych Fuzji (recenzja TUTAJ). Co więcej, czytelnicy JazzPRESS uznali ją za jedną z najlepszych polskich płyt jazzowych 2017 roku. W kwietniu 2018 roku światło dzienne ujrzało ostatie wydawnictwo zespołu „The Days Of Wine And Noises” – koncertowy album nagrany ze znakomitym czeskim gitarzystą – Davidem Doružką, który przez lata związany był z nowojorską sceną. Płyta dołączona była do magazynu Jazz Forum a David stał się stałym członkiem formacji Budniaka.

Muzyka zespołu to autorskie kompozycje lidera osadzone w nowoczesnym jazzie, jednak szeroko otwarte na wpływy szeregu inspiracji, nie tylko muzycznych.

źródło: mat. prasowe.