Henry Spencer – The Defector

29 września 2023 roku, pod szyldem AMP Records, światło dzienne ujrzy album „The Defector” – drugi w dorobku wschodzącej gwiazdy sceny jazzowej, trębacza, kompozytora i lidera zespołu – Henry’ego Spencera. Jego debiutancka płyta została doceniona na całym świecie. Magazyn Jazzwise określił go jako imponujący i odważny początek trębacza, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Spencer powraca, aby opowiedzieć nową historię.

„The Defector” to album pełen oryginalnych kompozycji poświęconych tym, którzy podejmują decyzję o odejściu – czy to dosłownie, czy w przenośni – w dążeniu do lepszego życia dla siebie i innych. Nie jestem w stanie w pełni zrozumieć ani opisać cierpienia i odwagi tych uciekinierów, ale są dla mnie inspiracją. Podziwiam ich moralną odwagę, determinację w dążeniu do poprawy swojego życia oraz chęć pomocy innym – mówi Spencer.

Muzyka Spencera to połączenie jazzu, rocka, minimalizmu, a momentami także elementów filmowych. Intensywna energia miesza się z lirycznymi melodiami, które brzmią, jakby za nimi stały słowa. To nie jest przypadkowe – Spencer wykorzystuje teksty jako część procesu komponowania. Dzięki temu tworzy melodyjne utwory, które prowadzą słuchacza przez opowieść. „The Defector” to dziewięć takich historii, w których trąbka, pianino i emocje grają główne role.

Historie te dotyczą żołnierza, który opuszcza armię dopuszczającą się zbrodni wojennych, partnera opuszczającego toksyczny związek, czy polityka, który mierzy się z przeciwnościami, wyzywając swoich rówieśników. Album jest hołdem dla ich odwagi i zachętą do odnalezienia tej siły w każdym z nas.

Henry Spencer dorastał na farmie w Wiltshire w Wielkiej Brytanii, a później przeprowadził się do Londynu. Tam studiował w The Guildhall School of Music i szybko stał się uznawany na londyńskiej scenie jazzowej. Jego zespół od razu zyskał uznanie, zdobywając nagrodę dla najlepszego debiutanta na Marlborough Jazz Festival. Spencer później został uhonorowany UK’s Emerging Excellence Award, potwierdzając swoje miejsce w świecie muzyki.

Zespół Spencera to plejada wybitnych muzyków. Gitarzysta Ant Law współpracuje z artystami międzynarodowej klasy, takimi jak Tim Garland, czy Dame Evelyn Glennie. Matt Robinson, zdobywca nagrody Edwin Samuel Dove Prize, współpracuje z czołowymi muzykami sceny brytyjskiej. Andrew Robb, basista o międzynarodowej sławie, oraz David Ingamells, bardzo ceniony perkusista na londyńskiej scenie, dopełniają składu.

„The Defector” to nie tylko album, to opowieść o odwadze, determinacji w poszukiwaniu lepszego życia. To dźwiękowy portret ludzi, którzy mają odwagę wyjść poza utarte schematy i dążyć do realizacji swoich marzeń, niezależnie od przeciwności losu.