V Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej

„Tegoroczna edycja poświęcona jest wpływowi kultury cygańskiej i tradycji Mazowsza na muzykę współczesną, jazz i muzykę świata. Tradycje przenikania się obu kultur mają wyjątkową, wielowiekową historię. Jednym z założeń Festiwalu jest pokazanie, że muzycy prezentujący różne gatunki mogą tworzyć jedność, że muzyka łączy ludzi z różnych kultur.” Milo Kurtis – Dyrektor Artystyczny Festiwalu

19-20 czerwca 2021, Klub Stodoła, Warszawa
Start koncertów godz. 19:00
Bilety: 40 zł
https://www.facebook.com/FestiwalmniejszosciRP/

19 czerwca
Barcelona Gipsy baLkan Orchestra
Čači Vorba

20 czerwca
Leszek Możdżer + Kapela ze Wsi Warszawa
Carniacy z Czarni

Od 2018 roku festiwalu skupia się na prezentacji pełnego spektrum różnorodnych tradycji muzycznych mniejszości narodowych i etnicznych dawnej i współczesnej Rzeczypospolitej. Podczas poprzednich edycji podróżowaliśmy przez świat dźwięków muzyki tatarskiej, ormiańskiej, łemkowskiej, żydowskiej czy kaszubskiej, muzyki źródeł i różnych tradycji i estetyk, by badać uniwersalne kody i znaczenia nie tylko polskiej, ale europejskiej muzyki. W ramach festiwalu wystąpiły gwiazdy o światowej renomie: David Karakuer; polskie gwiazdy: Trebunie Tutki, KROKE, Laboratorium Pieśni, Bester Quartet, Karolina Cicha, MILO Ensemble, Vocal Varshe, Olo Walicki, Kapela Brodów, Dagadana, Pamaruna i wielu, wielu innych. Poprzednie edycje festiwalu gościły w Muzeum POLIN, klubie Hybrydy czy Bemowskim Centrum Kultury.

V edycja festiwalu, będąca podsumowaniem badanych przez nas tropów, podejmuje wątki wielowiekowej tradycji cygańskiej i mazowieckiej, bada ich wpływy na współczesne gatunki muzyki świata i jazzu. W programie festiwalu znaleźli się: Leszek Możdżer, zespół Barcelona Gipsy BaLkan Orchestra, Kapela ze Wsi Warszawa czy Čači Vorba. Koncerty odbędą się w warszawskim Klubie Stodoła oraz będą transmitowane na stronach Narodowego Centrum Kultury oraz Festiwalu.