Storione – Rossy – Schürmann – „This Time the Dream’s on Us”

„This Time the Dream’s on Us” to płyta poświęcona jazzowej tradycji fortepianowego tria oraz repertuaru zbliżonego charakterem do legendarnego już zbioru Wielkiego Śpiewnika Amerykańskiego. Bohaterem muzycznej akcji jest pianista Yuri Storione, finalista renomowanego Montreux Jazz Piano Competition, który po początkowym romansie z muzyką klasyczną oddał się jazzowej ekspresji. Niniejsza płyta jest trzecią w jego dorobku. Na kontrabasie zagrał Dominik Schürmann, jeden z najpopularniejszych kontrabasistów szwajcarskiej sceny jazzowej. Za perkusją zasiadł natomiast Katalończyk – Jorge Rossy, cieszący się renomą jednego z najlepszych perkusistów w swoim fachu. Docenili to, zapraszając go do swoich projektów, tacy artyści jak: Brad Mehldau, Joshua Redman, Ethan Iverson etc.

Nagranie odznacza się idealną proporcjonalnością pomiędzy grą trójki artystów i nieskazitelną techniką formalną. Mimo, że charakter muzyki jednoznacznie zakwalifikować możemy do kategorii jazzowego mainstreamu, to należy podkreślić, że inwencja przetwórcza jest zarazem inwencją twórczą. Świadczy o tym już sam zestaw utworów, pośród których tylko dwa nie zostały skomponowane przez członków tria. Mowa tu o This Time the Dream’s on Me Harolda Arlena i Johnny’ego Mercera oraz Ruby My Dear Theloniousa Monka. Muzyczna narracja płynie organicznie i harmonijnie. Artyści nie powtarzają utartych wzorów, ale pokazują je w innym świetle, skupiając się na precyzji wykonania i wysublimowanym dialogu. Trio potrafi w pełni wypowiedzieć się w formie balladowej (Violeta) jak i w tempach zdecydowanie bardziej ożywionych (Viva Bud Powell!).

Nowość i odkrywczość to kryteria niezwykle ważne, ale nie jedyne. Trio Storione-Rossy-Schürmann, skupiając się na dobrze znanych wzorcach, z perspektywy tej płyty, okazują się olśniewająco uzdolnionymi interpretatorami muzycznej tradycji. Straight ahead jazz, hard i post-bob – jakby tej muzyki nie nazwać – zawsze będzie miał swoje liczne grono entuzjastów. Płyty takie jak „This Time the Dram’s on Us” są spełnieniem ich oczekiwań. Eklektyzm na pewno ma swoje walory, ale umiejętność określenia swojego muzycznego profilu w obecnych czasach może być mocno niedoceniana. Niniejsze nagranie pokazuje, że nie trzeba rozpoczynać kolejnej rewolucji, aby w pełni wyrazić swoje własne muzyczne ja.

 

(Visited 2 times, 1 visits today)
Storione - Rossy - Schürmann - „This Time the Dream’s on Us”
1. Father and Son 2. Violeta 3. Happy Hour 4. Ms. G.R. 5. One For Doris 6. This Time the Dream’s on Me 7. Sambale 8. Ruby My Dear 9. Viva Bud Powell! 10. Iberica 11. Lonely Owl 12. Holding Line SKŁAD: Yuri Storione - fortepian; Dominik Schürmann - kontrabas; Jorge Rossy - perkusja WYDANIE: TCB Records, 9 kwiecień 2021
KONCEPT7.5
WYKONANIE9
PRODUKCJA8.8
8.4OCENA
Ocena czytelników: (1 Głosuj)
9.2