Janczarski & Siddik 4tet – Contemplation

Płyta „Contemplation” to zapis koncertu z cyklu „Directed by…” mającego miejsce w warszawskim klubie 12/14, który odbył się w styczniu 2020 roku, tuż przed wprowadzeniem obostrzeń związanych z pandemią. Mistrzem ceremonii był pochodzący z St. Louis Rasul Siddik – trębacz związany z legendarnym stowarzyszeniem AACM oraz jego artystami jak m.in. Lester Bowie, Archie Shepp, Henry Threadgill oraz David Murray. Amerykańskiemu artyście podczas koncertu towarzyszyli: Kazimierz Jonkisz (perkusja), Borys Janczarski (saksofon) i Michał Jaros (kontrabas). Połączenie młodzieńczej werwy z doświadczeniem i poszanowaniem muzycznej tradycji po raz kolejny przyniosło doskonały rezultat.

„Contemplation” dedykowana jest nieodżałowanemu pianiście McCoyowi Ternerowi, zmarłemu 6 marca 2020. To właśnie jego autorska kompozycja otwiera nagranie, daje mu swoją nazwę i wprowadza w atmosferę, która jest utrzymana do samego końca. Muzyczna narracja toczy się nieśpiesznie i harmonijnie w ramach silnego pulsu wyznaczanego przez zdyscyplinowaną sekcję rytmiczną. Repertuar składający się z dzieł wybitnych twórców jak Charles Mingus (Self-Portrait In Three Colors), Joe Henderson (Caribbean Fire Dance) czy Jim Pepper (Witchi Tai To) jest swego rodzaju dokumentem nie po raz pierwszy stwierdzonej zbieżności temperamentów pomiędzy muzykami wywodzących się z odmiennych muzycznych tradycji. W nastrojowym tego słowa znaczeniu wydawnictwo to jest programowe, gdzie trudno oprzeć się sugestywności tematów i ich inteligentnej egzekucji.

Jazzowy mainstream nie przestaje zadziwiać. To swoisty kult jazzowego rzemiosła podniesiony do najwyższej rangi i wymagający niemal ascetycznej pracy i uczciwości wobec sztuki. „Contemplation” idealnie wpisuje się w tę stylistykę. Muzyka, w której warto się zapomnieć.

1. Contemplation 2. Sweet Love of Mine 3. Self-Portrait In Three Colors 4. Witchi Tai To 5. Complete Communion 6. Dedication 7. Caribbean Fire Dance SKŁAD: Rassul Siddik - trąbka, flety, śpiew; Borys Janczarski - saksofon tenorowy; Michał Jaros - kontrabas; Kazimierz Jonkisz - perkusja Wydanie: For Tune 23 wrzesień 2020
Koncept
7.9
Wykonanie
8.5
Produkcja
7.5
OCENA CZYTELNIKÓW0 Votes
0
8
OCENA