Muse ogłasza płytę „Will Of The People”.

Muse, nagrodzona Grammy brytyjska grupa rockowa, ogłosiła szczegóły dziewiątego studyjnego albumu. Płyta zatytułowana „Will Of The People ukaże się 26 sierpnia 2022. Na nowy singiel trio wybrało utwór Compliance, do którego teledysk został nakręcony w Polsce.

Materiał na „Will Of The People powstawał w Los Angeles i Londynie, a zainspirowany był nieustannie wzrastającym niepokojem i brakiem pewności na świecie. 

Pandemia, nowe wojny w Europie, masowe protesty, zamieszki, próby powstań, chwiejna pozycja zachodniej demokracji, rosnący autorytaryzm, pożary, klęski żywiołowe i destabilizacja porządku światowego – wszystkie te zjawiska zgodnie z wolą ludu. Ostatni czas dla zachodniego imperium był niepokojący i przerażający, a Ziemia, która dotąd była naszym domem, jest autentycznie zagrożona. Ten album to nasza osobista nawigacja przez te lęki i przygotowanie na to, co nadejdzie później – zdradza wokalista Matt Bellamy.

Ponieważ Muse to Muse, nie ma tu mowy o kurczowym trzymaniu się jednego, konkretnego gatunku. Tytułowy numer Will Of The People to więc żartobliwa prowokacja w dystopijnym glam rocku, a Verona urzeka niewinnym i nostalgicznym elektronicznym brzmieniem. Jest także dziki Won’t Stand Down, Kill Or Be Killed z ciężkimi, industrialnymi gitarami czy piorunująca Euphoria. Zestaw zamyka rozgorączkowany i brutalnie szczery We Are Fucking Fucked.

„Compliance opowiada o podporządkowaniu się autorytarnym zasadom i uspokajającym nieprawdom, by stać się częścią kliki. Gangi, rządy, demagodzy, algorytmy mediów społecznościowych i religie uwodzą nas w chwilach słabości, tworząc arbitralne zasady i wypaczone idee, którym musimy się podporządkować. Sprzedają nam pocieszające mity, wmawiając nam, że tylko one mogą wyjaśnić rzeczywistość, jednocześnie ograniczając naszą wolność, autonomię i niezależność myślenia. Nie tylko nas przymuszają, ale i zaganiają, zastraszają oraz mobilizują do generowania codziennej porcji nienawiści wobec wszystkich spoza kliki i sprawiają, że przestajemy słuchać wewnętrznego głosu rozsądku, przestajemy kierować się współczuciem. Potrzebują naszej uległości – wyjaśnia frontman.

Compliance to z miejsca uzależniający utwór z błyszczącymi syntezatorami i elementami zabójczego alt-popu. Piosence towarzyszy nakręcony w Polsce teledysk zainspirowany filmem „Looper – Pętla czasu. Wideo ukazuje trójkę zamaskowanych dzieciaków niszczących wersje siebie z przyszłości by uciec od opresyjnego świata. Za reżyserię odpowiada Jeremi Durand.

Album „Will Of The People” muzycy Muse wyprodukowali sami. Miksami większości materiału zajął się natomiast laureat Grammy, Serban Ghenea. Ponadto Won’t Stand Down zmiksował Dan Lancaster, a Kill Or Be Killed Aleks von Korff.

Muse tworzą Matt Bellamy, Dominic Howard i Chris Wolstenholme. Ich ostatni album, „Simulation Theory, zadebiutował na pierwszym miejscu w wielu krajach i był szóstym z kolei, który zadebiutował na szczycie listy sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Poprzednia płyta, „Drones, zapewniła formacji nagrodę Grammy. Od powstania w 1994 roku, Muse wydali osiem albumów studyjnych, które sprzedały się w ponad 20 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Uznawani za jeden z najlepszych zespołów koncertowych na świecie, Muse zdobyli wiele nagród, w tym dwie nagrody Grammy, statuetkę American Music Award, pięć MTV Europe Music Awards, dwie Brit Awards, jedenaście NME Awards i siedem Q Awards.

Fot. Nick Fancher

(Visited 8 times, 1 visits today)