DSC06041
DSC06041

Stephen Henderson i „Tales of the Skald”: Nowa odsłona szkockiego jazzu

MOD2024CD_1400x1400

W ostatnich latach szkocka scena jazzowa zyskała na znaczeniu, przyciągając uwagę nie tylko na wyspach brytyjskich, ale i w całej Europie. Wśród artystów, którzy wpisali się w ten nurt, znajduje się Stephen Henderson, perkusista i kompozytor z Ayrshire, który wraz ze swoim kwintetem Modern Vikings przygotowuje się do wydania debiutanckiego albumu „Tales of the Skald”. Premiera płyty zaplanowana jest na 2 sierpnia.

Stephen Henderson, wychowany w muzycznej rodzinie w wiejskim południowo-zachodnim regionie Szkocji, od dziewiątego roku życia rozpoczął swoją przygodę z muzyką, grając na werblu w lokalnej orkiestrze dudziarskiej. Znany głównie z wieloletniej współpracy z nominowanym do Mercury Prize pianistą Fergusem McCreadie, Henderson zdążył już zaprezentować swoje umiejętności na najważniejszych festiwalach jazzowych w Wielkiej Brytanii i Europie, takich jak North Sea Jazz Festival czy Love Supreme.

Henderson czerpie inspiracje od jazzmanów, którzy w swojej twórczości łączą elementy rodzimej muzyki ludowej. Artyści tacy jak Shai Maestro, Avishai Cohen czy John Scofield mieli ogromny wpływ na jego styl, co znajduje odzwierciedlenie w brzmieniu Modern Vikings. Na nowej płycie „Tales of the Skald” Henderson łączy prostotę i ciepło muzyki folkowej z dynamiką, zręcznością i groovem tradycji jazzowej Stanów Zjednoczonych.

Album ukazuje muzyczne przedstawienia naturalnego piękna wiejskiej Szkocji, miejsc, które inspirowały Hendersona, a także wydarzeń historycznych i mitologii. Utwory ewoluują płynnie od subtelnych kompozycji, przez delikatne wykonawstwo i złożone aranżacje, aż po długie fragmenty pełne energii, eksploracyjnej i ekscytującej improwizacji. Takie podejście świadczy o autentyczności, odwadze i osobistym podejściu kwintetu do charakterystycznej odpowiedzi Szkocji na amerykańską formę artystyczną.

W skład Modern Vikings wchodzą uznani muzycy szkockiej sceny jazzowej: Fergus McCreadie (fortepian), David Bowden (kontrabas), Graeme Stephen (gitara) oraz Konrad Wiśniewski (saksofon). Razem tworzą spójny zespół, który w niepowtarzalny sposób interpretuje dziedzictwo kulturowe Szkocji.

„Tales of the Skald” to album, który ma szansę na to, by nie tylko wyróżnić się na tle innych produkcji jazzowych, ale również wpłynąć na postrzeganie szkockiego jazzu jako gatunku, który zasługuje na międzynarodowe uznanie. Premiera płyty jest z niecierpliwością oczekiwana zarówno przez krytyków, jak i fanów jazzu, a Stephen Henderson jest gotów raz jeszcze udowodnić, że muzyka jest uniwersalnym językiem, który przekracza granice kulturowe i geograficzne.