foto Marek Bałatai (C) 2016-46
foto Marek Bałatai (C) 2016-46

Tribute to Zbigniew Jakubek – pośmiertny album artysty

cover fot. Marek Bałata

W hołdzie niezrównanemu talentowi

Zbigniew Jakubek, wybitny pianista, kompozytor i pedagog, którego życie zakończyło się 1 maja 2023 roku po walce z ciężką chorobą, pozostawił po sobie nie tylko pamięć o wspaniałym artyście, ale i dziedzictwo muzyczne, które teraz doczekało się wyjątkowego uhonorowania. „Tribute to Zbigniew Jakubek” to pośmiertny album, który stanowi hołd dla jego osiągnięć.

Znakomita współpraca i dziedzictwo artystyczne

Jakubek, znany ze współpracy z zespołem Walk Away oraz wieloma innymi artystami, jak Susan Weinert czy Bernard Maseli, pozostawił po sobie bogate dziedzictwo muzyczne. Marek Raduli, legendarny gitarzysta i długoletni współpracownik Jakubka, podjął się misji dokończenia albumu kwartetu, nad którym Jakubek pracował. Rezultatem jest podwójny album, zawierający dziewięć utworów z oryginalnymi partiami klawiszowymi zarejestrowanymi przez Jakubka.

Gwiazdorski skład współtwórców

Na albumie znalazły się utwory z udziałem znakomitych twórców, jak: Lora Szafran, Tomasz Grabowy, Krzysztof Ścierański, Bernard Maseli, Adam Wendt, Mieczysław Szcześniak, Damian Kurasz, Cezary Konrad, Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka, Artur Lipiński, Michał Grott, Wojciech Fedkowicz, Dariusz Kaliszuk, Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz oraz Marek Raduli.  To wspólne dzieło artystów, którzy łączą swoje talenty, aby oddać hołd Jakubkowi. O brzmienie albumu zadbał Wojtek Olszak z Woobie Doobie Studio.

Dostępność i promocja albumu

Album „Tribute to Zbigniew Jakubek” ukazał się 17 listopada 2023 roku nakładem rzeszowskiego wydawnictwa Afro Vibe. Promuje go singiel De Joe, w którym usłyszeć można Radulego, Dąbrówkę i Michała Grotta. Dostępny jest w sklepie internetowym Niezła Sztuka.

Kompozytorski geniusz Jakubka

Marek Raduli, kierownik muzyczny i współproducent albumu, podkreśla niezwykły dar kompozytorski Zbyszka Jakubka. Artysta, współpracujący z wielkimi muzykami jak Frank Gambale czy Dean Brown, był uważany za nieświadomego geniusza. Album zawiera niepublikowane wcześniej kompozycje Jakubka, dzięki czemu słuchacze mają szansę odkryć nowe aspekty jego twórczości.

Tracklista albumu

1CD: De Joe, Ballada Garażowa, Hannelore, Lampa Allana Dyna, Flowers

2CD: Jungle, Ballada o Pokuszeniu, All for Jaco, A Complaint, Jallada Baka

Podsumowanie

„Tribute to Zbigniew Jakubek” to nie tylko album muzyczny, ale przede wszystkim hołd dla wybitnego artysty, którego talent i dziedzictwo pozostają żywe w sercach i umysłach miłośników muzyki. To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto ceni sobie polską muzykę jazzową i klasyczną.

Fot. Marek Bałata