Gabriela Martina – No White Shoes

★★★★★★★★☆☆

1. Narcissus 2. On My Way 3. Love Me 4. Origin 5. Us 6. No White Shoes 7. Which Hunt 8. A Night In Tunisia 9. Thirsty Flower

SKŁAD: Gabriela Martina – śpiewJussi Reijonen – gitara, Alex Bailey – perkusja, Kyle Miles – gitara basowa, Jiri Nedoma – fortepian, gościnnie: Andrew Halchak (saksofon sopranowy), Tareq Rantisi (instr. perkusyjne)

PRODUKCJA: Gabriela Martina

WYDANIE: 2016 – niezależne www.gabrielamartina.com

Gabriela Martina pochodzi ze Szwajcarii. Swój warsztat wokalny kształciła już od najmłodszych lat jodłując w rodzinnym zespole. Dzieciństwo spędziła w typowej szwajcarskiej idylli, na mlecznej farmie otoczonej sadami owocowymi. Mimo tak sielankowych warunków artystka postanowiła opuścić ten przytulny szwajcarski kulturalny kokon i wyjechać do USA, gdzie rozpoczęła zmagania z jakże trudnym i wymagającym wielu poświęceń rzemiosłem, jakim jest wokalistyka jazzowa.

„No White Shoes” to jej długo oczekiwany debiut poprzedzony wieloma koncertami na całym świecie m. in. z takimi znakomitościami jak: Jack DeJohnette, Angelique Kidjo, Meshell Ndegeocello. Na płycie znajdziemy kilka wyjątkowo oryginalnych interpretacji znanych jazzowych standardów (Night In Tunisia, Witch Hunt) jak i wyśmienitych kompozycji własnych jak np. Narcissus, gdzie wokalistka wyraźnie wyłamuje się z mainstreamowych konwencji.  Sama Gabriela tak mówi o tym utworze: W Szwajcarii życie wydaje się być piękne i wygodne. To utwór o przełamywaniu granic, kwestionowaniu tradycji i muzycznych konwencji. To utwór z pozytywnym przesłaniem, o poszukiwaniu własnego ja i podążaniu swoją własną drogą.

źródło zdjęcia

Inspiracją dla artystki nie są wyłącznie jazzowe progresje. Płyta staje się bardziej przyswajalna dzięki elementom zaczerpniętym z muzyki funky, pop, rock, czy też gospel. Szkoła jodłowania też nie poszła na marne. Głos Gabrieli w najwyższych rejestrach jest krystalicznie czysty niczym alpejskie górskie powietrze.

Oczywiście nawet najwybitniejsza wokalistka nie byłaby w stanie wyeksponować wszystkich swych atrybutów gdyby nie umiejętności sekcji instrumentalnej. W jej skład wchodzą: Jussi Reijonen (gitara), Alex Bailey (perkusja), Kyle Miles (gitara basowa), Jiri Nedoma (fortepian). Mimo, że żaden z tych muzyków nie pochodzi ze Szwajcarii, to każdego cechuje iście szwajcarska precyzja.

Debiut jaki można sobie tylko wymarzyć. Teraz tylko zdobyć szeroką popularność, która z reguły zarezerwowana jest wyłącznie dla artystów komercyjnych. Gabriela Martina komercyjną artystką nie jest, ale na komercyjny sukces z pewnością zasługuje.